Dostane Nobela šestnáctka?

Šestnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová byla nominována na Nobelovu cenu za mír. Školačka inspirovala v posledních měsících celosvětovou studentskou kampaň, která má přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. V rámci kampaně budou studenti stávkovat napříč planetou.

Alfred Nobel. FOTO - wikipedia commons

Na Nobelovu cenu za mír navrhli Thunbergovou tři norští poslanci ze Socialistické levicové strany. »Nominovali jsme Gretu, protože klimatická hrozba je možná jednou z nejvýznamnějších příčin válek a konfliktů,« řekl poslanec Freddy André Övstegard norskému listu Verdens Gang. »Masivní hnutí, které Greta spustila, je velmi důležitým příspěvkem ke světovému míru,« dodal.

Greta Thunbergová se vloni v srpnu rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.

V prosinci 2018 promluvila švédská školačka na klimatické konferenci OSN v polských Katovicích, v lednu pak přednesla projev na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. V obou případech kritizovala politiky za nedostatečnou reakci na klimatické změny a žádala je o rozhodnější kroky na ochranu životního prostředí.

Thunbergová rovněž vyzývala další studenty, aby následovali jejího příkladu a připojili se k jejím pátečním stávkám. Hnutí se postupně rozšířilo za hranice Švédska do dalších evropských států. Očekává se dosud nejrozsáhlejší stávka, do níž by se měli zapojit studenti z více než stovky zemí, včetně České republiky.

Na letošní Nobelovu cenu bylo podle ČTK nominováno 301 kandidátů, z toho 223 jednotlivců a 78 organizací, uvedly oficiální stránky Nobelových cen nobelprize.org. Jedná se o čtvrtý nejvyšší počet v historii. Nejvíce, 376 kandidátů, bylo navrženo v roce 2016.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-03-15 20:50
Záškolačka nobelovku? No, pořád lepší, než masový vrah Obama.
Ovšem války těžko souvisí se změnami klimatu.
svaty_vaclav
2019-03-15 12:53
Šaškárny s Nobelovou. To by se nejdřív musel změnit samotný
kapitalismus, který ničí tuto planetu, aby začala opravdová ochrana
životního prostředí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.