Pietní místo Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové na námestí SNP v Bratislavě (4. března 2018). FOTO - Wikimedia commons

Kočnera oficiálně obvinili za Kuciaka

Z objednání loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka policejní vyšetřovatel obvinil kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera. Na tiskové konferenci to  novinářům řekl představitel slovenské prokuratury, který tak potvrdil dřívější informace tisku. Podle prokurátora byla důvodem objednání Kuciakovy vraždy jeho novinářská práce.

Už vloni v září slovenská policie zadržela a obvinila v případu vraždy reportéra jiné čtyři osoby. Mezi nimi je podle dostupných informací také střelec, který kromě Kuciaka zavraždil i reportérovu přítelkyni Martinu Kušnírovou.

Podle dřívějších informací médií s policií spolupracuje jeden z obviněných Zoltán Andruskó, který údajně vypověděl, že Kuciakovu vraždu si objednal právě Kočner.

Prokurátor, který si nepřál zveřejnit své jméno, před novináři nevyloučil, že počet obviněných v případu zmíněné dvojnásobné vraždy vzroste. Dodal, že vyšetřovatel obvinil Kočnera v Kuciakově případu minulý týden, obvinění bylo kvůli jinému případu vazebně stíhanému podnikateli doručeno.

Podle prokurátora vyšetřovatelé dosud v případu vyslechli 225 svědků, vražednou zbraň ale nenašli. Kvůli obvinění Kočnera se vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové prodlouží nejméně o půl roku. Mezi obviněnými je i druhotná objednavatelka vraždy reportéra Alena Zsuzsová, kterou slovenská policie letos v lednu obvinila i z podílu na jiné úkladné vraždě.

Kočner je od loňského června ve vazbě kvůli případu, ve kterém ho policie spolu s bývalým šéfem soukromé televize Markíza a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem obvinila z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,8 miliardy Kč). Rusko v minulosti v ČR neúspěšně financoval jednu z muzikálových produkcí…

Tiskové konference se zúčastnili dva prokurátoři úřadu speciální prokuratury, kteří dohlížejí na vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové a kteří si nepřáli zveřejnit své jméno. Stejně jako v minulosti ani tentokráte novináři nesměli fotografovat nebo snímat jejich tváře.

Elitní slovenští prokurátoři se podle ČTK věnují i případům nejzávažnější kriminality, ve kterých pak rozhoduje specializovaný trestní soud. Tento soud stejně jako úřad speciální prokuratury sídlí ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-03-15 23:05
Copak oni ho nezavraždili Fico s Putinem?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.