Faltýnek: Jde o politický boj

Policejní zásahy z minulého týdne ohledně dálničního mýta nesouvisí podle ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) s činností jeho úřadu. Uvedl to ve Sněmovně v průběhu debaty o podezřeních z ovlivňování mýtného tendru.

»Musím zcela zásadně odmítnout jakékoli spojování aktuálních událostí, respektive policejních zásahů z minulého týdne, s činností ministerstva dopravy. Nic nenasvědčuje tomu, že by předmětem vyšetřování mělo být prodloužení smlouvy se stávajícím provozovatelem či úspěšně ukončený tendr na budoucího provozovatele,« uvedl Ťok.

Místopředseda ANO a předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek. FOTO - wikipedia commons

V případu figuruje i místopředseda ANO a předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek. Případ podezření kolem mýta označil za politický boj. »Některá média se ze mě snaží udělat zloděje a zločince,« řekl na úvod svého vystoupení. Zopakoval, že do jednání o dálničním mýtném vstoupil v létě 2015 kvůli hrozbě někdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že odvolá ministra dopravy Ťoka. »Nikdy jsem neřekl, že jsem měl mandát od koaliční rady nebo dopravní koaliční rady. Já jsem si ho sám vzal,« uvedl Faltýnek, v jehož obydlích před týdnem zasahovali policisté. Byli i v sídlech Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a společnosti Kapsch, která dosud mýtný systém pro stát provozuje.

Podle Faltýnka před čtyřmi lety hrozilo i to, že stát teoreticky přestane vybírat mýto a přijde zhruba o deset miliard korun ročně. »Faltýnek s týmem pana ministra dopravy v roce 2016 spoluvyjednal slevu jenom 28 procent s tehdejším provozovatelem, jenom 1,5 miliardy za tři roky,« uvedl místopředseda ANO. Pochvalně se pak vyjádřil o Ťokovi, který, jak podotkl, vybral vítěze tendru na nového provozovatele mýtného systému, a stát tím ušetří proti dosavadnímu období 15 miliard korun v příštích deseti letech. Ohledně své komunikace s antimonopolním úřadem Faltýnek řekl, že byla v souladu se zákonem, když poslanec může žádat úřady o vysvětlení.

Opoziční poslanci s Faltýnkovým vysvětlováním spokojeni nebyli. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura to označil za »pohádky ovčí babičky«. Podobně se vyjádřil také šéf pirátského klubu Jakub Michálek, podle něhož šlo o »velkou mlhu«.

V tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS nejdříve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil, v září ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.

Sněmovna debatu nedokončila, kdy bude pokračovat, není jasné.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 14 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.