Václav Klaus mladší. FOTO - wikimedia commons

Klub ODS nechce Václava Klause ml.

Václav Klaus mladší by měl opustit poslanecký klub ODS. K odchodu ho vyzvali jeho straničtí kolegové ve Sněmovně. Jsou přesvědčeni o tom, že Klaus svým jednáním dlouhodobě stranu poškozuje. Klaus řekl, že výzvě nevyhoví a pokud bude vyloučen, obrátí se na voliče.

Poslanec v úterý přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Poslanci ODS považují výrok za nepřijatelný a distancují se od něj. Klub ho však nemůže zbavit poslaneckého mandátu, ani ho vyloučit ze strany.

Podle Klause je v ODS skupina zasloužilých funkcionářů, kteří už stranu kdysi dovedli ve volbách z třiceti na šest procent. »Ti mě nenáviděli od prvního dne, co jsem tam vkročil, a teď se jim velice hodilo to možná příliš drakonické přirovnání ohledně ztráty suverenity českého parlamentu,« reagoval na kritiku svých kolegů. Nějaké výzvy k odchodu podle svých slov rozhodně nevyplní. »Já jsem kandidoval za ODS. ODS byla založena u nás v kuchyni a ctím původní hodnoty, jak byla ta strana založená. Já si počkám, až mě případně vyloučí, a pokud se tak stane, tak se obrátím k voličům,« doplnil. Poslanci ODS chtějí o Klausově setrvání v klubu dál jednat.

Klaus mladší příměr použil při projednávání nových pravidel ochrany soukromí – GDPR, která navazují na unijní nařízení o ochraně osobních údajů. Za vyjádření sklidil sérii kritických poznámek z řad poslanců ČSSD, KDU-ČSL, Pirátů nebo Starostů a nezávislých, kteří vyzývali Klause k omluvě. Předseda ODS Petr Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil. Klaus připustil, že jeho příměr byl možná drsný, označil ho však za platný.

Klub ODS řešil jiné Klausovy výroky také loni v srpnu. Syn exprezidenta a zakladatele ODS si v té době vysloužil kritiku mj. za článek, v němž zpochybnil českou vojenskou misi v Afghánistánu. Podle stranické kolegyně Jany Černochové v něm uváděl nepravdivé informace. Proti vlastní straně se tehdy Klaus postavil i oznámením, že ve volbách do Senátu podpoří spolupracovníka svého otce Ladislava Jakla, který kandidoval v Praze 2 s podporou SPD. Václav Klaus ml. stojí v čele sněmovního školského výboru. Petr Dolínek (ČSSD) tvrdí, že není možné, aby jako předseda výboru dále působil, proto chce navrhnout jeho odvolání, a to hned jako první bod jednání dolní komory.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 12 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-03-17 00:32
Z celé té pravice, tedy ČSSD a všechno doprava, jsou oba Klausové
ještě nejrozumnější. Sice moc nerozumějí ekonomice, ale co taky od
pravičáků čekat. Ovšem jinak je extrémistické, absurdní,
pokrytecké, orwellovské to, co hlásají ty "tradiční
strany".
halonoviny
2019-03-15 15:12
Konečně aspoň v některé z tradičních stran dostali rozum a odmítli
nebezpečný ultrapravicový populismus! R. Janouch, člen KSČM P3
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.