FOTO - Roman BLAŠKO

Proti zapomínání a přepisování dějin!

Připomenout nejtemnější kapitolu českých dějin i protestovat proti překrucování historie dnes přišla zhruba stovka občanů k pomníku na budově neblaze proslulé pražské »Pečkárny«, kde v době německé okupace sídlilo gestapo a byly umučeny stovky českých vlastenců.

»Pokusy o přepisování historie zažíváme v naší zemi od roku 1990 nepřetržitě. Viděli jsme je loni, při výročí mnichovské zrady, vidíme je i dnes, kdy si připomínáme 80 let od okupace českých zemí nacistickým Německem,« řekl na shromáždění předseda ÚV KSČM a 1. místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip. »Stačí si povšimnout, jak veřejnoprávní, ale i jiná média z některých výročí něco vynechávají, u jiných něco dehonestují, jindy něco nadsazují. Bagatelizaci 360 tisíc československých obětí nacistické okupace ale nepřipustíme,« zdůraznil Filip. Podle něj je smutné, že se k podobným manipulacím s dějinnou pravdou uchylují i někteří ústavní činitelé a představitelé samosprávy.

»I když se našlo vždy hodně těch, kteří chtěli pokořit náš národ, vždy se také našlo mnoho takových, kdo dokázali oponovat. Věřím, že i do budoucna se vždy takoví najdou,« řekl předseda ÚV KSČM. Poté přečetl shromážděným prohlášení připravené ústředním výborem strany (uvádíme níže na stránce), a ti ho potleskem schválili i jako prohlášení své.

O manipulaci s dějinami hovořila také vedoucí eurokandidátky »KSČM – Česká levice společně!« Kateřina Konečná. »Stále více se na události z před osmdesáti lety zapomíná. Stále více lidí hovoří o protektorátu Čechy a Morava jako o místu, kde Češi žili v závětří, které bylo oázou klidu. Takovou interpretaci však může vyslovit jen ignorant či nepřítel českého národa, který se snaží zamlčet sudeťácké zločiny,« uvedla Konečná. Slíbila též, že ona i KSČM budou důsledně požadovat, aby na českých školách byla vyučována dějinná pravda, aby byli oceňováni všichni odbojáři, bez rozdílu politické příslušnosti, aby nebyla zamlčována rozhodující úloha Rudé armády na osvobození československého území. »Budeme také bojovat proti odstraňování pomníků rudoarmějců a proti všem lžím o sudetoněmecké otázce,« prohlásila Konečná na shromáždění organizovaném pražským krajským výborem a moderovaném jeho předsedkyní Martou Semelovou.

Podle Konečné je poselství 15. března velmi aktuální. »V Evropě znovu narůstá hrozba fašismu. Chceme se jí v Evropském parlamentu tvrdě bránit,« řekla a jako příklad zneklidňujících jevů uvedla rozhovor předsedy Evropského parlamentu pro italská média, v němž bagatelizoval podíl fašistického diktátora Benita Mussoliniho na rozpoutání druhé světové války. Za nepřijatelné označila též pochody oslavující nacistické veterány v Pobaltí i jinde.

Na shromáždění vystoupil i místopředseda Českého svazu bojovníků za svobodu Emil Kulfánek. I on se pozastavil nad tím, jak si temné výročí 15. března 1939 připomínají některá média. »Z médií slyšíme nepravdy a snahy o překrucování historie. K největším lžím patří, že existoval nějaký samostatný protektorát Čechy a Morava, kde si Češi mohli o lecčems rozhodovat sami. Nic takového není pravda. Takzvaný protektorát byl součástí třetí říše,« uvedl Kulfánek.

Předseda Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska Stanislav Grospič zase zdůraznil, že to byly slovanské národy, k nimž Češi patří, které nesly hlavní tíhu boje s německým nacismem. »Je varovným signálem, že si někteří čeští politici připomínají některá mnohem méně významná výročí více. Před několika dny jsme to viděli u výročí našeho vstupu do Severoatlantické aliance. Bylo nám přitom ze všech stran opakováno, že díky našemu členství v NATO nás nic podobného jako 15. březen 1939 nemůže znovu potkat. Opak je ovšem pravdou. Od druhé světové války proběhlo bezpočet Mnichovů, malých i velkých,« varoval Grospič a dodal, že fašismus je v Evropě na vzestupu a znovu ohrožuje slovanské národy tak jako před 80 lety.

Akci u Pečkárny letos podpořila i Strana demokratického socialismu, za niž promluvil Lubomír Ledl. I on připomněl nedávné výročí vstupu do NATO a »freneticky trapné« oslavy s ním spojené. »I před 80 lety vypadalo naše spojenecké ukotvení neprůstřelně. Přesto přišla mnichovská dohoda. A když Hitler tuto dohodu za půl roku roztrhal okupací českých zemí, naši bývalí spojenci ani nepípli. Přesněji trochu pípli, ale bylo je sotva slyšet. Proto si, prosím, pamatujme, že velmoci potřebují malé státy jen do té doby, dokud se jim to hodí,« podotkl Ledl.

Mezi přítomnými z celé republiky byli například zástupci Vlasteneckého sdružení antifašistů ČR nebo Slovanského výboru ČR.

(ste)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 67 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2019-03-18 09:57
Frondo, on to ten mira.benda beztak ví. Takový bulíček to zase není;
to jen potřebuje šplhat u té vládnoucí smečky.
fronda
2019-03-17 14:34
mira.ben: Tak vidíte, zase jste moudřejší. KLDR brání
imperialistická blokáda v rozletu. Podobně, jako kdyby např. jižní
Koreji zakázali vyvážet auta. Takhle malá země si nemůže vyrábět
všechno sama a v případě neúrody potřebuje peníze na dovoz potravin.
mira.ben
2019-03-17 10:02
fronda: Vidíte a já myslel, že je jim tam údajně takhle dobře, proč
by se měli někam dopracovávat, když už teď dosahují blahobytu jako v
žádné jiné zemi?
fronda
2019-03-17 00:22
mira.ben: Stačí zrušit blokádu KLDR a ona už se k té demokracii
dopracuje.
mira.ben
2019-03-16 18:41
janmakovicka: Nejen stran, ale především států - KLDR také
demokratická není a nikdy nebyla.
svaty_vaclav
2019-03-16 17:59
tomasklima162 2019-03-16 15:43 - ?
janmakovicka
2019-03-16 16:39
Panu Klimovi: Tzv. nacionální socialismus žádným socialismem nikdy
nebyl, považovat kupř. Hitlera za socialistu je absurdita. Je to podobně
jako s demokracií: mnoho stran má v názvu slovo „demokratická“, ale
demokratické nejsou ani náhodou. Z vystoupení místopředsedy ČSBS
vyvozuje pan Salekiv požadavek zastavení dotací tomuto „obskurnímu
spolku“. Z těch v článku uvedených několika vět závislost ČSBS na
KSČM vůbec neplyne. Nejsem a ani jsem nebyl členem těchto organizací,
ale musím konstatovat, že s tím, co pan Kulfánek na shromáždění
podle Halo novin uvedl, souhlasím.
tomasklima162
2019-03-16 15:43
svaty_vaclav Marx tvrdí, že kapitalismus byl v Německu už dávno před
vznikem socialismu (nacionálního), takže spolu nijak nesouvisí. Nebo se
Marx plete jako obvykle?
svaty_vaclav
2019-03-15 23:24
8. března 1944 byla provedena největší vražda československých
občanů. Ten den bylo v rámci „konečného řešení židovské
otázky“ zavražděno 3792 našich československých spoluobčanů.
Místem tohoto zločinu se staly německé plynové komory koncentračního
tábora Auschwitz (Osvětim) – Birkenau, které zplodil německý
kapitalismus. Je to již 75 let….
fronda
2019-03-15 21:00
Pravdu zastavením dotací neumlčíte. Fašismus neprojde.
salekiv
2019-03-15 17:04
Opět se potvrzuje, že ČSBS je pouze odnoží KSČM. Žádám okamžité
zastavení dotací tomuto obskurnímu spolku.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.