Mezinárodní trestní soud (ICC). Ilustrační foto - wikimedia commons

Unfair hra USA. Proti soudu ICC

Spojené státy zavedou vízová omezení pro členy Mezinárodního trestního soudu (ICC), aby prý chránily své občany a občany tzv. spojeneckých států před stíháním za působení v Afghánistánu.

Řekl to v pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo a pohrozil, že toto opatření nebude jediné. ICC totiž zvažuje možnost vyšetřovat válečné zločiny spáchané v Afghánistánu, což se Trumpově režimu nelíbí. Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton už vloni ICC označil za nelegitimní a pohrozil soudcům sankcemi. USA už proti některým zaměstnancům ICC některé kroky podnikly…

»Ohlašuji zavedení politiky omezení víz pro ty lidi, kteří budou přímo odpovědní za jakékoli vyšetřování personálu USA ze strany ICC,« sdělil Pompeo. Kromě toho se mohou USA rozhodnout také pro hospodářské sankce, vyhrožuje.

Bolton tvrdil, že USA chtějí vyjednat dvoustranné smlouvy, jež zabrání jiným státům vydávat Američany ICC. Legitimním úkolem tribunálu je přitom pouze pohnat k odpovědnosti pachatele válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti. Samozvaný světový četník USA smlouvu o zřízení soudu z roku 2002 proto pro jistotu neratifikoval. Mezinárodní tribunál ale může soudit americké občany za zločiny spáchané na území členských zemí. A Afghánistán smlouvu ratifikoval.

Prokurátorka ICC podle ČTK zatím zvažuje požadavek zahájit vyšetřování možného spáchaní válečných zločinů v Afghánistánu. Toto vyšetřování by se mohlo týkat také Američanů.

Šéf americké diplomacie nehorázně tvrdí, že ICC narušuje právní systém platný v USA. Stejně tak Bolton soudí, že USA mají vlastní zákony a porušení práva prý budou stíhat samy podle nich. V praxi to ale zatím spíš nefungovalo. A pokud výjimečně ano, tresty byly vždy směšné!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.