Ilustrační FOTO - Haló noviny

Erdogan stíhá opozičního předáka

Turecká prokuratura zahájila vyšetřování předsedy opoziční parlamentní prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) kvůli údajnému šíření teroristické propagandy. Informovala o tom agentura Anadolu.

Lídr opozice Sezai Temelli se podle státních zástupců trestného činu dopustil během veřejného shromáždění koncem ledna. Důvod je ale jiný - v Turecku se konají 31. března komunální volby, v nichž má HDP zejména v některých regionech velkou šanci uspět.

Kvůli šíření teroristické propagandy už u tureckých soudů stanula řada politiků z prokurdské HDP, a to včetně dvou bývalých předsedů strany, kteří skončili ve vězení. Turecká justice tvrdě postihuje jakékoli zmínky o Straně kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara účelově považuje za teroristickou organizaci. Nejvyšší představitelé země včetně prezidenta-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana tvrdí, že HDP má na PKK úzké vazby. Představitelé Lidové demokratické strany to ale odmítají.

HDP je třetí nejsilnější stranou v parlamentu, ze 600 křesel jich v loňských volbách získala 67. V komunálních volbách v roce 2014 dokonce v některých oblastech zvítězila.

V nadcházejících místních volbách mohou podle ČTK opoziční strany ohrozit dosud zcela pevné postavení Erdoganovy vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), která turecké politice dominuje od roku 2002. Voliči ji totiž možná budou chtít potrestat kvůli citelným hospodářským problémům země.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.