Ilustrační FOTO - Pixabay

Kvůli Trojské lávce dva obvinění

Policie obvinila dva lidi kvůli předloňskému pádu Trojské lávky v Praze z obecného ohrožení z nedbalosti. Dvojici hrozí až osm let vězení nebo peněžitý trest.

»Trestní stíhání je vedeno proti dvěma osobám pro jednání, které bylo kvalifikováno jako obecné ohrožení z nedbalosti,« uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obvinění podle právní kvalifikace porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce, nebo povinnost jim uloženou podle zákona.

Podle serveru Seznam Zprávy by mělo jít o autora lávky Jiřího Stráského a bývalého vedoucího oddělení mostů Technické správy komunikací (TSK) Antonína Semeckého. Server Lidovky.cz uvedl, že Stráský své obvinění potvrdil, jeho advokát proti usnesení prý podal stížnost. »Bez konzultace s ním se nebudu k případu vyjadřovat,« napsal Stráský serveru.

Pražská radní Hana Marvanová (za STAN) řekla, že pádem se budou příští týden zabývat radní. Budou chtít, aby magistrát a TSK prověřily, zda neselhali manažeři či úředníci. Podle Marvanové se přes 20 let vědělo, že je lávka v havarijním stavu. »Jedná se mi o prověření pracovněprávní a manažerské roviny. Pokud někdo tyto informace měl, jeho povinností bylo konat a zabránit pádu. Budu chtít, aby se věcí zabývalo také představenstvo a dozorčí rada TSK,« dodala. Město bude řešit také výši vzniklé škody, Praha je totiž účastníkem řízení v pozici poškozeného.

Stráský v současnosti projektuje novou lávku přes Labe v Nymburce. Původní lávka, kterou taktéž navrhoval, musela být loni v létě kvůli jejímu špatnému stavu zdemolována. Vedení Nymburka po obvinění Stráského žádné kroky činit nebude. »Já ctím presumpci neviny. Já jsem převzal projekt, který byl už rozpracovaný, pan Stráský vyhrál, já jsem ta práva ctil a nehodlám v tom dělat nic nového, protože by se začalo s budováním nové lávky o několik měsíců později,« řekl nymburský starosta Tomáš Mach (Nymburk s klidem). Smlouvu na novou lávku uzavřelo se Stráským bývalé vedení města.

Trojská lávka se zřítila 2. prosince 2017 a zraněni byli čtyři lidé, z toho dva vážně. Město loni každému ze zraněných dalo 50 000 korun. Další odškodnění vyplatila dvěma ze zraněných pojišťovna, vedení Prahy s ní uzavřelo dohodu, podle které dostali peníze ještě před skončením policejního vyšetřování. Výši odškodnění pojišťovna nesdělila. Podle Marvanové se výše zmíněnými obviněními na postupu odškodnění nic nemění.

Praha chce v letošním roce zahájit stavbu provizorní lávky, která nahradí původní ve stejné trase. Spojí přes řeku ulici Pod Havránkou v Troji s Císařským ostrovem, hotova by měla být v únoru příštího roku. Nyní na místě funguje přívoz.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.