Nicolás Maduro. FOTO - wikimedia commons

Rusko a USA se neshodly

Postoj Ruska a USA k situaci ve Venezuele se liší i po úterním jednání zástupců obou zemí v Římě. Moskva považuje za legitimního prezidenta jihoamerické země Nicoláse Madura, kdežto Washington jako hlavu státu uznává vůdce opozice Juana Guaidóa.

»Naše představy se neproťaly, ale rozhovory vyzněly pozitivně - myslím, že obě strany teď lépe chápou stanoviska druhého,« řekl po schůzce zvláštní americký zmocněnec pro Venezuelu Elliott Abrams. Je podle něj pravděpodobné, že se zástupci USA a Ruska setkají kvůli Venezuele znovu, ale datum stanoveno nebylo. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ruským médiím řekl, že dialog s Washingtonem je důležitý a že na schůzce varoval před případnou americkou vojenskou intervencí ve Venezuele. Konstatování amerického prezidenta Donalda Trumpa, že »ve hře jsou všechny možnosti«, si Rusko vykládá tak, že Spojené státy nechtějí možnost vojenského zásahu vyloučit, řekl dále Rjabkov.

Abrams se předtím setkal s představiteli vlády Itálie - jedné ze čtyř zemí EU, které Guaidóa jako prezidenta neuznaly - a navštívil Vatikán. Katolická církev má podle něj ve Venezuele velkou váhu, ale není jasné, jakou roli může v nastalé situaci zastat. Papež František napsal Madurovi podle Reuters dopis, že Vatikán nemůže být v nynější situaci prostředníkem.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 38 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.