Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Divadelní soubor Jana Lišky při TJ Sokol Třešť překypuje inspirací

Divadelní rok souboru Jana Lišky při TJ Sokol Třešť začal opět s plným nasazením všech členů a stálých a významných spolupracovníků. Svoji činnost soubor nepřerušil ani na okamžik, takže hned 2. března mohli diváci zhlédnout po třech loňských divadelních premiérách další dvě premiéry her určených nejen dětem a mladým příznivcům, ale i těm dříve narozeným divákům.

Potěšující skutečností je, že podle zpětné reakce měla pohádka Jiřího Tepera O malé hastrmance velice příznivý ohlas nejen u dětí, ale i u dospělých diváků. Zcela nově použité prvky s projektovou realizací scény se určitě staly výrazným obohacením působivého vnímání inscenace. Takže na jevišti byla vidět nádherná podvodní část rybníka, kde mimo jiné proudila voda, v níž plavaly ryby. Z diváckého úspěchu se hra mohla těšit i při následné účasti na 58. ročníku Třešťského divadelního jara v téměř zaplněném sále kulturního domu.

Výhradně pro dospělé uvedla část dospělých herců souboru Třeštidla, lehce lechtivě laděnou komedii Jaroslava Koloděje Postel pro anděla. Obě premiérová představení byla uvedena v rámci druhého ročníku Divadelního LIŠKOHRANÍ s podporou Města Třešť a sponzorskou účastí firmy HS Automobil Jihlava, což je jediný prodejce vozů Toyota na Vysočině.

S hrou Postel pro anděla byl vzápětí 8. března soubor pozván na divadelní festival Honzlův Humpolec, kde rovněž hra spolu s herci slavila velký divácký úspěch a zcela naplnila sál nejen diváky, ale i bouřlivým smíchem hned od počátečních minut. Nejinak tomu bylo i při uvedení hry v rámci 58. ročníku Třešťského divadelního jara, kde herci s touto hrou dosáhli na metu nejvyšší a získali hlavní cenu diváka z jedenácti her pro dospělé. Vždyť mít takového strážného anděla, který se snaží hlídat naše kroky, zvláště ve chvílích alkoholového opojení, nemusí být zase tak špatné. Přesto, že se on sám vystavuje vlastnímu nebezpečí. Nejen Cena diváků obohatila soubor o další sbírku ocenění, ale i hlavní představitel Milan Fugas Pinder získal čestné uznání odborné poroty za roli Ludvíka Myslivečka. Odměnou byla i nespočetná řada chvály na představení přímo osobně od diváků.

Hru Postel pro anděla, která zcela vyprodala sál kulturního domu včetně přístavků při uvedení na festivalu v Třešti, měli možnost zhlédnout také diváci v Kulturním domě Vržanov 29. března a v nejbližší době ji uvidí i v Kulturním domě v Dlouhé Brtnici a to 27. dubna v 19.00 hodin. Tím ale samozřejmě štace uvedení těchto her nekončí.

Režie, scény a zhotovení části kostýmů se v obou nově uváděných hrách se opět ujala »má maličkost« s technickým, hudebním, ale i hereckým podílem j. h. Milana Fugase Pindera. S výtvarnou stránkou vypomohl j. h. Petr Lebruška.

Co je pro náš divadelní soubor Jana Lišky při TJ Sokol Třešť opravdovým svátkem, je skutečnost, že pohádkový příběh O malé hastrmance, v němž se dcera hastrmana za pomoci kouzel a čar touží stát člověkem, aby tak mohla získat lásku prince z blízkého zámku, byl vybrán na XI. ročník Národní přehlídky sokolských divadel v Lázních Toušeň, kde byl soubor velice úspěšným účastníkem také v roce 2017. Hra je zařazena do programu přehlídky na 28. dubna 2019 od 10.30 hodin. Tato divadelní hra bude soutěžně uvedena také 5. května v rámci divadelního festivalu Dospělí (pro radost) dětem v Havlíčkově Brodu.

Kromě těchto her stále ještě trvá zájem o uvedení divadelní hry Jak rozesmát princeznu, aneb Ztřeštěná pohádka s písničkami, kterou souboru věnoval ze své autorské tvorby pan Miroslav Plešák, profesor JAMU v Brně. Tato hra měla premiéru koncem února loňského roku a doposud získala na divadelních festivalech devět různých a významných ocenění.  Například jí v nejbližší době uvidí diváci 1. června na Zámku Valeč.

Všem zúčastněným aktérům na loňských i letošních akcích našeho souboru směřuji já osobně veliké díky! Stejně tak děkuji všem našim členům a spolupracovníkům, kteří za náš Divadelní soubor Jana Lišky při TJ Sokol Třešť pomohli Městu Třešť při zajištění technické stránky letošního Třešťského divadelního jara 2019.

Anna FENCÍKOVÁ, vedoucí DS Jana Lišky při TJ Sokol Třešť

FOTO – Martin ČÁP


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

Anna FENCÍKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama