Ilustrační FOTO - pixabay

Hororová škola

Ponižování, fyzické násilí a v jednom případě i sexuální zneužívání zažívali žáci baletní školy při Vídeňské státní opeře. Informoval o tom týdeník Falter.

Děti se podle něho stávaly oběťmi »autoritářských, násilných a nebezpečných vyučovacích metod«. Kauzu už několik měsíců vyšetřuje vídeňská prokuratura zabývající se případy týkající se dětí a mládeže. Lidovecký ministr kultury Gernot Blümel nařídil, aby aféru v baletní škole vyšetřila zvláštní komise.

»Velice mě to zasáhlo, když to všechno slyším. ... to nestrpíme,« řekl ředitel státní opery Dominique Meyer ke zprávám o případech týrání žáků baletní školy. Jím vedená instituce spolupracuje s vyšetřovateli a prý chce, aby se vše zcela vysvětlilo. Meyer se ale zároveň zastal prozatímní ředitelky akademie Simony Nojaové. Obvinění, že se o stížnosti nestarala, odmítl, prý se za dívky zasazovala.

Část z obvinění padá na hlavu učitelky tance, která byla z baletní akademie propuštěna letos v lednu. Své svěřenkyně prý kopala, škrábala do krve a tahala za vlasy. Svého chování prý lituje a hájí se tím, že z mladých tanečnic chtěla dostat to nejlepší.

Jedna z učitelek tvrdí, že lékařská péče o mladé tanečníky po úrazech je nedostatečná, prakticky pro ně chybí psychologické a výživové poradenství. Dívky, které do baletní akademie chodily, byly doháněny k poruchám příjmu potravy, jako je bulimie a anorexie. Bývalý žák akademie svého někdejšího baletního mistra obvinil ze sexuálního obtěžování. Učitel byl pak okamžitě postaven mimo službu.

»Rodiče se domnívají, že děti jsou na akademii v nejlepších rukou, ale tak tomu není,« řekla bývalá baletka Gabriele Haslingerová.

Baletní akademie při Vídeňské státní opeře působí od roku 1771. Na jejích internetových stránkách se píše, že se spolu s Paříží a Petrohradem řadí ke školám klasického baletu s nejbohatší tradicí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.