Ilustrační FOTO - Haló noviny

Žluté vesty nechyběly

Na 22. sobotu protestů dorazilo podle tvrzení ministerstva vnitra na akce hnutí tzv. žlutých vest 31 000 lidí. Epicentrem »mobilizace« bylo Toulouse. Po celé Francii policisté zadrželi desítky lidí.

Údaje ministerstva svědčí o nárůstu demonstrantů, neboť v sobotu předtím jich prý napočítalo 22 300. Žluté vesty vládní čísla zpochybňují. Jejich statistiky předminulý víkend uváděly 73 289 účastníků »mobilizace«, v sobotu činil odhad 80 504 lidí. Jako centrum »22. dějství« protivládních protestů bylo ohlašováno jihofrancouzské město Toulouse, dlouhodobá bašta žlutých vest, kde se manifestaci krátce po začátku pokusila rozehnat policie. Celé odpoledne zde byla situace poměrně napjatá. Vše začalo krátce po poledni, když pochod na široké třídě Allée Jean Jaurès narazil na policejní barikádu, neboť vstup do centra města byl zakázán. Policie se pokusila shromáždění rozehnat slzným plynem, načež se demonstranti rozprchli a opakovaně se s policií střetávali. Podle televize BFM TV utrpěly dvě osoby poměrně vážná zranění.

Protestovalo se v řadě měst včetně Lille, Bordeaux, Štrasburku, Rouenu a Montpellieru. V Lyonu jako v Toulouse úřady shromáždění v centru zakázaly. V Paříži platil částečný zákaz a demonstranti opět nemohli na třídu Champs-Elysées a ulice, které ji křižují. Sobotní protesty byly prvními po začátku platnosti zákazu zahalování obličeje během demonstrací. To dává státu ještě víc prostoru, aby podnikl kroky proti demonstrantům, postěžovala si v Toulouse představitelka vest Priscilla Ludoskyová.

Intenzita protestů příští víkend zřejmě opět nabere na síle, protože v příštích dnech prezident Emmanuel Macron vystoupí se závěry z celonárodní debaty o směřování země. Tu šéf Elysejského paláce vyhlásil v lednu v reakci na vzestup hnutí namířeného proti vládním daňovým a sociálním reformám a s porozuměním se nesetkal. Spíš s posměchem. Řečí mají protestující už dost.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 12 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.