Ilustrační FOTO - Pixabay

Airbus kontra Boeing = EU versus USA

Evropská komise (EK) v transatlantickém sporu o subvence pro výrobce letadel Airbus a Boeing vypracovala seznam produktů dovážených ze Spojených států v hodnotě 20 miliard eur (přes 512 mld. Kč), na které by mohla uvalit cla.

S odvoláním na diplomatické zdroje to uvedla agentura Reuters. Americký prezident Donald Trump minulé úterý pohrozil zavedením cel na evropské zboží v hodnotě 11 mld. dolarů (skoro 250 mld. Kč). Reagoval tak na verdikt Světové obchodní organizace (WTO), která dospěla k závěru, že subvence Evropské unie poskytnuté společnosti Airbus měly nepříznivý vliv na Spojené státy. EK následně na to oznámila, že zahájila přípravné práce na protiopatřeních ve věci subvencí pro Boeing. Opatření obou stran ale musejí schválit arbitři WTO.

USA a EU se už od roku 2004 navzájem obviňují z nelegální podpory strojírenských gigantů Boeing a Airbus. Kvůli paralelním případům se už popsaly tisíce stran nálezů a spory výrazně zatížily už tak zahlcenou WTO. U obou stran bylo zjištěno, že finančně podporovaly své výrobce letadel, aby ti pak získali výhodu na trhu.

Podle unijních diplomatů by komise měla 17. dubna seznam produktů zveřejnit a zahájit konzultace, které by mohly přinést změny položek. Je také možné, že arbitr WTO sumu 20 mld. eur sníží. EU původně požadovala, aby WTO povolila protiopatření za 12 mld. USD. Rozhodnutí by mělo padnout až po březnu příštího roku.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.