Ilustrační FOTO - Haló noviny

Co stát přislíbil zahraničním investorům

Příslib investiční pobídky od státu loni získalo 77 investorů. Výše pobídek dosáhla 10,3 miliardy korun, předloni to bylo o 400 milionů Kč více. Celková hodnota podpořených projektů činila téměř 43,7 mld. Kč, meziročně o 1,3 mld. méně. Vyplývá to z aktuálních údajů agentury CzechInvest.

Firmy by měly díky projektům v budoucnu vytvořit 4746 nových pracovních míst. Naprostá většina pobídek šla do výroby. Ve zbylých případech se čtyřikrát jednalo o centrum strategických služeb a jednou stát podpořil vznik technologického centra.

Nejvíce peněz stát pošle do Ústeckého kraje. Podporu v celkové výši 1,97 mld. Kč tam získalo deset projektů, které prý dohromady vytvoří 1009 nových pracovních míst. Naopak nejméně peněz jde na tři projekty do Karlovarského kraje, a to 94 mil. Kč.

Nejvyšší sumou pak stát podpoří společnost Varroc Lighting Systems. Výrobce světlometů získá na svůj výrobní projekt v Moravskoslezském kraji bezmála 480 mil. Kč. Jen o sedm milionů korun méně dostanou papírny Mondi Štětí a 467 mil. Kč získají kladenské pekárny La Lorraine.

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn nabere do opravárenského centra v Pardubicích téměř 400 lidí. Je to nejvíce nových pracovních míst ze všech projektů, kterým stát loni přislíbil podporu.

Sněmovna v lednu v úvodním kole schválila novelu, podle které mají veškeré žádosti o investiční pobídky podléhat schvalování vládou. Pokud je vláda neschválí, žadatel pobídku nedostane. Vláda dosud schvalovala jen velké strategické pobídky.

Státní pobídky pro investory mají být nově také směřovány na projekty s vyšší přidanou hodnotou a na projekty spojené s tvorbou kvalifikovanějších pracovních míst. Pobídky by také měly být snadněji dostupné pro malé a střední firmy.

Zásadní změnou je i úprava výpočtu nových pracovních míst, která se nově budou počítat jen za místo realizace investiční akce. Taková úprava by měla usnadnit zejména podporu nevýrobních činností. Ministerstvo průmyslu nyní očekává pokles počtu žádostí o investiční pobídky z výroby s nižší přidanou hodnotou.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.