Hovoří atašé GK RF v Brně Arťom Indyčenko, vedle dcera padlého sovětského pilota Larisa Ivanovna Nikolajevová.

Poprvé u otcova hrobu

Při příležitosti 74. výročí osvobození Hodonína se konal v neděli 14. dubna na hřbitově tohoto příhraničního města pietní akt odlišný od předchozích připomínkových shromáždění.

Letos se této akce zúčastnili pod vedením městského úřadu aktivisté klubů vojenské historie, zástupce Ministerstva obrany Ruské federace Alexej Trjakin, též atašé Generálního konzulátu RF v Brně Arťom Indyčenko. Atašé Indyčenko představil přítomným vzácné hosty - dceru Hrdiny Sovětského svazu, vojenského letce, majora Ivana Stěpanoviče Nikolajeva, pohřbeného na hodonínském hřbitově, Larisu Ivanovnu Nikolajevovou ze Žitomirské oblasti s vnučkou Kristinkou.

Přes 70 let nevěděla rodina nic o osudu svého předka - válečného hrdiny. Před pár lety objevili členové Klubu Rudé armády z Brna poblíž města Břeclav trosky rozbitého letounu a pod nimi tělo pilota. Zmínku o této události zveřejnil Jiří Novák ve své knize Pomníky a hroby válečných letců Rudé armády na jižní Moravě. Badatelé vypátrali v archivech, o jaké letadlo jde a kdo je pilot. Pohřeb s poctami letce - Hrdiny Sovětského svazu majora Ivana Stěpanoviče Nikolajeva se konal 17. května 2017 v Hodoníně.

Sedmdesát čtyři let po této válečné události položila kytici květů na jeho hrob poprvé jeho dcera a vnučka. Při několikadenním pobytu vzácných hostů na Hodonínsku je provázel a pečoval o ně spisovatel a historik Petr Gruber.

(vž)

FOTO - Petr GRUBER


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 47 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.