Památky potřebují společenskou podporu

Ve Španělském sále Pražského hradu budou vyhlášeny Ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Zástupci oceněných měst převezmou dekrety o prohlášení titulem Historické město roku 2018. Akt se uskutečňuje u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. V krajských kolech si nejlépe vedlo čtrnáct lokalit. Do finále se probojovala města Boskovice, Brtnice, České Budějovice, Frenštát pod Radhoštěm, Horní Slavkov, Hradec Králové, Klatovy, Lipník nad Bečvou, Lomnice nad Popelkou, Mšeno, Městská část Praha 1, dále města Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí a Žatec.

Španělský sál. FOTO - wikipedia commons

Snaží se pečovat především o historické objekty a jejich komplexy, zájem je však nejednou rozšířen o další aktivity. Například v Ústí nad Orlicí se podařilo po předchozích dlouhodobých jednáních vytvořit v blízkosti náměstí ojedinělou parkovou zónu na území dříve zpustlého hřbitova. Místní děkanství římskokatolické církve si však zpočátku kladlo nepřijatelné podmínky. Zastupitelé je nemohli akceptovat. V Uherském Hradišti se již v minulosti podařilo sanovat většinu historických objektů. Proto se tam nyní zaměřili na boj proti nepřiměřenému »reklamnímu smogu«. Často totiž nepřiměřeně hyzdí historické části i v jiných městech.

Nejvíc unikátních památek je soustředěno na území Prahy 1. Proto je tam největší koncentrace turistů na úkor tam bydlících obyvatel. Úbytek trvale hlášených občanů byl v uplynulých letech kompenzován jen fiktivními »přihláškami« k trvalému pobytu, také nárůstem cizinců tam žijících. Bytový fond byl sice na Praze 1 průběžně obnovován, nájemné je tam však ve vztahu k průměrným příjmům obyvatelstva mimořádně vysoké. Mnozí starousedlíci se stěhují jinam. Praha 1 se tak blíží »mrtvému městu«, jen s vysokou koncentrací turistů z celého světa.

(the)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.