FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO

Česko-čínské vztahy zaznamenaly nebývalý rozkvět

Vztahy mezi Českou republikou a Čínou doznaly za poslední léta nebývalého rozkvětu, a to i přes někdy velice složitou situaci v ČR. Uvedl to na včerejším setkání s delegací ČLR v Praze místopředseda ÚV KSČM Stanislav Grospič.

V budově v ulici Politických vězňů 9 přijalo delegaci vedenou Ma Biao, místopředsedou Celostátního výboru Čínského lidového politického poradního shromáždění (CPPCC) a viceprezidentem Čínské lidové asociace pro mír a odzbrojení (CPAPD), vedení komunistické strany v čele s jejím prvním místopředsedou Petrem Šimůnkem. Ten ve svém projevu mj. uvedl, že KSČM je nejsilnější politickou stranou v zemi, co se týká členské základny. »Máme i řadu sympatizantů, ale přihlásit se k nám veřejně může pro mnohé znamenat problém ve škole nebo v zaměstnání. Jsem si však jistý, že s portfoliem našich příznivců má Komunistická strana Čech a Moravy budoucnost,« konstatoval Šimůnek. »Jsem rád, že si KSČM drží pozici na české politické scéně, a nyní hraje ještě větší roli než v minulosti,« dodal Šimůnek.

Podle vedoucího čínské delegace již ČLR vstoupila do nové éry tzv. komunismu s čínskými rysy. »Jedná se o systém spolupráce více stran, včetně bezpartijních, za vedení Komunistické strany Číny. Je to jeden ze základních prvků současné čínské politiky,« uvedl Ma Biao.

Obchodním vztahům mezi oběma zeměmi se následně věnoval ve svém proslovu šéf Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory Jan Kohout a zlepšené bilaterální vztahy ocenil i místopředseda ÚV KSČM Grospič. »K rozvoji vztahů jistě přispěje i nadcházející návštěva prezidenta Zemana v Čínské lidové republice,« dodal Grospič.

Schůzky se účastnil za českou stranu rovněž další z místopředsedů ÚV KSČM Václav Ort, dále vedoucí oddělení ÚV KSČM Jaroslav Roman, František Černohorský a Helena Grofová či generální ředitel akciové společnosti Futura a šéfredaktor Haló novin Petr Kojzar.

Přijetí ve Sněmovně

Čínská delegace následně odjela do Sněmovny, kde se setkala s parlamentní skupinou česko-čínského přátelství, a následně byla přijata předsedou PS PČR Radkem Vondráčkem (ANO) a 1. místopředsedou Vojtěchem Filipem (KSČM). Ten byl jedním z hlavních koordinátorů akce a nechyběl již u pondělního oficiálního programu, kdy čínská delegace navštívila Jihočeský kraj (již jsme informovali včera).

Čínské lidové politické poradní shromáždění (ČLPPS) je po Ústředním výboru KS Číny, Všečínském shromáždění lidových zástupců a Státní radě ČLR čtvrtým nejvýše postaveným státním orgánem v Číně. V jednotlivých výborech jsou zástupci napříč politickými stranami, příslušníci národnostních menšin, všech profesí, krajanů z Tchaj-wanu, Hongkongu a Macaa či ze zahraničí se navrátivších Číňanů.

Čínská lidová asociace pro mír a odzbrojení je největší tamní občanské sdružení pro mír. Klade si za cíl prohlubování vzájemného porozumění, přátelství a spolupráce mezi čínským lidem a světem, společnou ochranu světového míru, odpor proti závodům ve zbrojení a válce či snahu o úplný zákaz a vymýcení zbraní hromadného ničení. Má konzultativní status u ECOSOC OSN a byla oceněna titulem »Posel míru« OSN.

(koz)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 24 hlasů.

(koz)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2019-04-17 17:14
Z rozvoje těchto vztahů ovšem jaksi chybí ekonomický výstup, a to
kladný pro ČR.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.