FOTO - archiv

Diamo prozkoumá cínovecké ložisko

Státní podnik Diamo chce ověřit ložisko lithia a dalších kovů v okolí Krupky na Teplicku. Firma podala žádost o stanovení průzkumného území pro vyhledávání a průzkum výhradních ložisek.

Průzkum má ověřit také obsah rubidia a cesia v oblasti a také výskyt cín-wolframové mineralizace. Žádost o stanovení průzkumného území podal podnik v souladu s úkoly, které mu byly uloženy usnesením vlády z října 2017. První etapa bude podle ředitele státního podniku Tomáše Rychtaříka zahrnovat pouze práce, které nepředstavují zásah do pozemku, tedy povrchový odběr vzorků, odběr vzorků z existujících důlních děl a odvalů, terénní prohlídky, laboratorní práce. »Technické práce se zásahem do pozemků budou projektovány až po vyhodnocení první etapy,« uvedl Rychtařík. Podáním žádosti o průzkumné území je zahájena ochrana zdrojů lithia pro stát. »Pokud bude státnímu podniku Diamo průzkumné území uděleno, je pro stát zajištěno, při splnění legislativních podmínek, i následné právo těžby,« uvedl Rychtařík.

S hlubinnou těžbou na Cínovci chtěl začít australský investor European Metals Holdings (EMH). Česko posléze vypovědělo s firmou uzavřené memorandum o těžbě lithia u Cínovce.

Na začátku března u Cínovce zahájila skrývku horní vrstvy zeminy společnost Cínovecká deponie. Tu ovládá investiční skupina RSJ miliardáře Karla Janečka. Surovinu chce získávat z povrchového odkaliště po starší těžbě rud na Cínovci. Tento způsob těžby má trvat pět až šest let a firma již má pro ložisko všechna potřebná povolení. Se samotnou těžbou kovu firma čeká na vznik odběratelského řetězce.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 13 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.