FOTO - autor

Na Golanských výšinách

S delegací Světové odborové federace jsem měl možnost ještě v mírové době navštívit syrskou část dnes tak skloňovaných Golanských výšin. Leží na jihozápadě Sýrie. Sousedí na severu s Libanonem, na západě s Izraelem a jihu s Jordánskem.

Samotná poloha Golanských výšin je předurčena k tomu, aby v minulosti šly z ruky do ruky. Počínaje Římany a konče Osmanskou říší. Od roku 1944 se staly součástí Sýrie. Jde o území asi 1800 kilometrů čtverečních, které od šestidenní války v roce 1967 ze dvou třetin obsadil Izrael. Od této doby zde vznikla řada židovských osad. Asi 80 000 syrských občanů uteklo po válce do Sýrie.

Zásobárna vody

Letos v březnu zcela nepochopitelně Golany označil americký prezident Donald Trump za izraelské území. Zdaleka nejde jen o horské pásmo, nejvyšší hora Hermon se tyčí do výšky 2814 metrů nad mořem. Na Golanských výšinách jsou především zásoby vody, které v této oblasti mají strategický význam pro život lidí celé široké oblasti.

Jenom ruiny

Ruiny města Kunejtry jsou oploceny. Jeho část je ještě zaminována. Vpravo stojí autor s arabským průvodcem.

Asi po dvou hodinách cesty z Damašku jsme přijeli autobusem do města Kunejtry na okraji demilitarizovaného pásma. Území střežili vojáci pozorovatelské mise OSN. Historické město Kunejtra je od zmíněné šestidenní války jednou velkou ruinou. Pouze na jeho okraji žije několik rodin. Tehdy si Izraelci dali »záležet« a město srovnali se zemí.

Naši delegaci zavedli do Parku přátelství. Každý významný host zde zasadil »svůj« olivovník. Viděli jsme stromky všech významných světových politiků.  Doufám, že alespoň stromy přežily strašnou válku, která Sýrii vrátila o mnoho let zpět.

Jaroslav ŠTRAIT


Jaroslav ŠTRAIT

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-04-17 16:12
Není anexe jako "anexe"...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.