Porošenkovi se moc drolí pod rukama

Druhé kolo ukrajinských prezidentských voleb se ještě nekonalo - bude v neděli 21. dubna – Petro Porošenko stále zůstává prezidentem, ale skoro nikdo ho už neposlouchá, napsal ukrajinský server Glavred.

Nejvýraznější epizodou minulého týdne bylo odmítnutí gubernátora Oděské oblasti Maxima Stěpanova odstoupit z funkce. Výnos o jeho odvolání podepsal Porošenko 8. dubna. V dokumentu nejsou specifikovány důvody rozhodnutí. O možném konci Stěpanova ve funkci se v Kyjevě hovořilo od března, kdy média přinesla dohady, že prezident se bojí o výsledky voleb ve své rodné oblasti. Stěpanov totiž odmítl plány na masové uplácení voličů. Přitom na ně dostal 90 milionů hřiven (hřivna se směňuje za asi 85 haléřů). Nicméně Stěpanov dosahoval dlouhodobě slušných ekonomických výsledků, takže měl v Kyjevě zastání a gubernátorem zůstal.

Pak přišlo 31. března první kolo prezidentských voleb. Porošenko v oblasti dostal 9,08 % hlasů. Zvlášť bolestivé pro něj bylo, že v rodném Bolhradě získal 6,77 %. Skončil třetí za Vladymyrem Zelenským (41,26 %) a Jurijem Bojkem (21,9 %).

Protiústavní odvolání

Porošenko reagoval rychle a Stěpanova odvolal. Ten se vzbouřil, výslovně prohlásil, že on se na volebních podvodech nepodílel a podílet nebude. Dokázal také, že zná ústavu. Z funkce byl totiž odvolán v rozporu se základním zákonem, který stanoví, že s odvoláním guvernéra musí předem souhlasit vláda. To se nestalo, Porošenko tak pospíchal, aby si v Oděse zajistil »věrného« gubernátora, že se vlády ani nestačil zeptat. Ta dala souhlas až následně – 10. dubna – navíc na tajném zasedání, takže není možné ověřit, zda se uvedený bod na vládní zasedání vůbec dostal. Obojí odstávku gubernátora znemožňuje.

Porošenko přitom měl nového gubernátora vybraného. Měl se jím stát Sergej Paraščenko, první zástupce šéfa oblastní administrace. To je jiný »kanón«. Pro svého přítele Petra by se roztrhal. V místech, kde Paraščenko provozuje své podnikání, voliči »svého prezidenta milují«.

Třeba v Kamenském, kde Paraščenko šéfuje výrobnímu družstvu, dostal Porošenko 44,4 % v prvním volebním obvodě a 39,5 % ve druhém. Také ve Vinogradovce, kde má sídlo Paraščenkova zemědělská firma, získal současný prezident ve dvou obvodech dokonce 46 a 47 % hlasů.

Další případy

Odboj Stěpanova není jediný. Přidal se k němu starosta města Čerkassy Anatolij Bondarenko, který odmítl před druhým kolem rozmístění Porošenkových billboardů, dokonce vydal příkaz k jejich případnému odstranění, pokud by se snad ve městě objevily.

Třetím případem, který ukrajinská média široce rozebírají, je zmizení zástupce hlavy prezidentské administrativy Alexeje Filatova. Nejprve se objevila verze, že byl odvolán, či že odstoupil sám. Později vydala prezidentská administrativa prohlášení, podle něhož dlí Filatov na dovolené v zahraničí. Nikdo tomu neuvěřil, jeden z nejbližších prezidentových pomocníků přece neodchází v rozhodujících dnech mezi dvěma koly voleb na dovolenou. Že pobývá v zahraničí, se naopak všeobecně věří. Kryje si záda, utekl. Pokud Porošenko prohraje, mohl by být soudně popotahován, dělal pro prezidenta i »špinavou« práci.

Tichá vzpoura armády

Falšovat volby ve prospěch Porošenka se nechtělo ani armádě. Generální štáb sice přijal prezidentův rozkaz zajistit pro něj 80 % hlasů ve vojenských útvarech, ale nic neudělal. Nejlepších výsledků tak současný prezident dosáhl ve dvou útvarech, jejichž místem dislokace je nárazníková zóna na Donbasu. Tam žádní civilisté nehlasovali, byli už dávno odsunuti. Porošenko v obou útvarech získal 40 procent hlasů, jinde vojáci hlasovali podobně jako v Oděské oblasti.

Podle serveru nejde o nic jiného, než o snahu o přežití. Vojenští velitelé, ale i státní úředníci různých stupňů by rádi ve funkcích zůstali. Proto se od Porošenka odvrátili. Kdyby pomáhali falšovat volby ve prospěch současného prezidenta, asi by o všechno přišli – o funkce, peníze za ně i vliv.

(pe)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.