Plný brexit je nezbytný, říkají britští komunisté

Komunistická strana Británie se shoduje, že jen plný brexit vytvoří podmínky pro rychlé oživení a obnovu průmyslu, infrastruktury a veřejných služeb.

Alex Gordon, bývalý předseda a současný kandidát na generálního tajemníka britského odborového svazu dopravy RMT, připomněl výkonnému výboru strany projev Jeremyho Corbyna v Coventry v únoru minulého roku, v němž předák labouristů varoval, že smlouvy a příkazy Evropské unie zablokují politiku jeho strany, pokud jde o poskytování státní pomoci špičkovému průmyslu, rozšíření veřejného vlastnictví, o zákaz nadměrného vykořisťování pracovní síly dovezené agenturami, o reformu pravidel náboru do veřejného sektoru a ukončení dovozu pracovních sil zvenčí a privatizace.

Gordon připomněl, že členství v EU a thatcherovská ekonomická politika společně přetvořily ekonomiku Velké Británie z ekonomiky rozsáhlého průmyslového sektoru v obchodním přebytku se zbytkem Evropy na kasinovou ekonomiku, ovládanou institucemi (londýnské) City a nadnárodními společnostmi, závislou na přílivu investic a příjmech britského imperialismu z finančních služeb, majetku a levné pracovní síle a surovinách ze světa.

»Dnes, bez ekonomického brexitu z volného trhu EU a celních pravidel Unie, by budoucí labouristická vláda čelila vážným překážkám ve snaze uskutečňovat levicovou a pokrokovou politiku - což je jeden z důvodů, proč City, velkopodnikatelské organizace a mnozí pravicoví labourističtí poslanci se tak zoufale snaží zabránit ekonomickému brexitu, dokonce i kdyby nemohli zpozdit nebo zamezit oficiální, politický brexit,« prohlásil bývalý předseda svazu RMT.

Trval na tom, že všeobecné volby s vítězstvím labouristů je nejlepší cesoua ze současné ústavní a politické krize britské vládnoucí třídy.

Na shromáždění v předvečer toho, co možná bude rozhodujícím týdnem pro budoucí vztahy Británie s Evropskou unií, vedení komunistické strany zdůraznilo svou »nekompromisní opozici« vůči jakémukoliv dalšímu odkladu data brexitu i jakémukoliv dalšímu referendu, navrženému k udržení Británie v Unii místo splnění rozhodnutí lidu v červnu 2016.

Britští komunisté se také rozhodli vyzvat k »všelidovému bojkotu« jakéhokoliv britského zapojení do květnových voleb do »fingovaného parlamentu Komise EU« v Bruselu.

Generální tajemník KS Británie Robert Griffiths ohlásil pokračující vzestup v náboru a celkovém počtu členů strany. Prozradil, že v roce 2019 do ní zatím vstoupilo přes čtyřicet lidí, většinou ve věku pod 33 let. Pro představu: v roce 2006, kdy členem ÚV KS Británie odpovědným za členskou základnu byl i v Praze známý Geoff Bottoms, měla strana něco přes 1200 členů (pozn. překl.).

The Morning Star, 7. dubna 2019

Překlad Vladimír SEDLÁČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

Překlad Vladimír SEDLÁČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.