FOTO - internet

Ruské občanství pro Donbasany

Moskva se rozhodla dát obyvatelům lidových republik na východě Ukrajiny možnost získat ve zjednodušeném režimu ruské státní občanství. Napsal to včera informovaný ruský list Kommersant.

Plán je podle něj už hotov, na příslušném dekretu chybí už jen podpis prezidenta Vladimira Putina. Rozhodnutí podle Kommersantu vstoupí v platnost po druhém kole ukrajinských prezidentských voleb. V části Doněcké oblasti kontrolované povstalci žije podle ruského listu 2,3 milionu lidí, v Luhanské oblasti necelého půldruhého milionu.

»Jakou máme jinou možnost? Tamní lidé nikam jezdit nemohou, urovnání krize je ve slepé uličce,« řekl ruskému listu nejmenovaný činitel ruské vlády. Podle novely ruského zákona o občanství, která vstoupila v platnost letos v březnu, má prezident právo umožnit z humanitárních důvodů určité kategorii cizinců, aby získala ruské občanství jednodušším způsobem, než je obvyklé. Podobná praxe už funguje v Podněstří. Ruské regiony sousedící s povstaleckými oblastmi Donbasu se podle Kommersantu připravují na příliv nových ruských občanů. V Rostově na Donu, ležícím nedaleko ukrajinských hranic, v polovině března otevřeli nový migrační úřad ministerstva vnitra a nová infrastruktura pro migranty se buduje i v jiných ruských pohraničních městech. Podle Putinovy koncepce migrační politiky do roku 2025 se počítá s přesídlením pěti až deseti milionů lidí z Ukrajiny, Moldavska, ale i z Kazachstánu nebo Uzbekistánu, napsal Kommersant.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 14 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.