Ilustrační FOTO - Pixabay

Objem rozvojové pomoci loni poklesl

Objem rozvojové pomoci loni »znepokojivě« poklesl, a to především v zemích, které jí nejvíce potřebují, uvedla v nové zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Částka oproti roku 2017 poklesla o 2,7 procenta, pro nejméně rozvinuté země poté o tři procenta a pro Afriku o čtyři procenta. Celkově státy na rozvojovou pomoc vynaložily 149,3 miliard dolarů (asi 3,4 bilionu korun), napsala agentura AFP. »Tento pokles pomoci z veřejných prostředků je zvláště znepokojivý, protože se shoduje s údaji o příspěvcích ze soukromých zdrojů, které klesají stejným tempem,« napsal ve vyjádření Ángel Gurría, generální tajemník OECD. »Dárcovské země nedodržují závazek navyšovat financování rozvoje, který přijaly v roce 2015, což nevěstí nic dobrého pro naši schopnost uskutečnit cíle udržitelného rozvoje do roku 2030,« pokračoval. Cíle udržitelného rozvoje přijalo v roce 2015 více než sto padesát členských států Organizace spojených národů (OSN) včetně České republiky. Cíle mají stanovit plán pro celosvětový rozvoj do roku 2030.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Pomoc se loni snížila ve dvanácti zemích, zejména kvůli »menšímu počtu příchozích uprchlíků«. Největší pokles zaznamenali v Rakousku, ve Finsku, v Řecku, Itálii, Japonsku a v Portugalsku, zdůraznila OECD. V 17 zemích naopak došlo k navýšení prostředků, nejvíce na Islandu, Novém Zélandu a v Maďarsku.

Členské země výboru OECD pro rozvojovou pomoc se v roce 2015 zavázaly, že jimi vynaložené prostředky do této oblasti dosáhnou 0,7 procenta jejich hrubého domácího produktu (HDP) do roku 2030. Tuto podmínku zatím splňuje pouze pět evropských států. Pro vybrané země, které jsou členy výboru kratší dobu, a mezi než patří i ČR, je tento cíl jen 0,33 procenta. Podle zprávy OECD vynaložila Česká republika v minulém roce na rozvojovou spolupráci 323 milionů dolarů (7,3 miliardy Kč), což činí 0,14 procenta jejího HDP. Ačkoli se částka oproti roku 2017 zvýšila, kvůli růstu ekonomiky klesl podíl na HDP o jedno promile.

Podle údajů ministerstva zahraničí v Praze Česká republika dala loni na rozvojovou politiku zhruba sedm miliard korun, byla to stejná částka jako v roce 2017. Pět miliard korun směřovalo do rozvojových fondů mezinárodních organizací, například OSN, Evropské unie nebo Světové banky. Dvě miliardy korun byly využity v bilaterálních projektech, které vypisovala Česká rozvojová agentura nebo zastupitelské úřady na místě.

(čtk)


(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.