FOTO - Haló noviny

Klaus: Klidně budu řídit parlamentní multikáru

Sněmovna včera odvolala na návrh ODS Václava Klause ml. ze školského výboru, který vedl. Nahradil ho nový nominant občanských demokratů Karel Krejza. Výbor bude muset zvolit nového předsedu. Předsednické křeslo školského výboru připadá ODS podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře.

Hlasování předcházela poměrně dlouhá debata. Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková v ní oznámila, že pro odvolání Klause hlasovat nemůže, protože vždy byla zastáncem odbornosti. »Nadřadit vnitropolitický boj kvalitě vzdělávání považuji za zradu voličů a nemohu se na tom dále podílet,« uvedla. Klaus podotkl, že nemá logiku, pokud odejde ze školského výboru třeba do výboru pro životní prostředí. »Já klidně budu dva a půl roku teď řídit parlamentní multikáru, nebo co mi přidělíte. Já to zvládnu. Ale už nikdy nehovořte o odbornosti, ale mluvte o politických dohodách, o korytech a o handlech,« vzkázal občanským demokratům.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl Klausovi, že již jsou političtí soupeři a místa ve výborech se rozdělují na základě zákona podle výsledku voleb. Klaus získal místo předsedy školského výboru díky politickým dohodám, zdůraznil.

Místopředseda sněmovny Vojtěch Filip.

»Je s podivem, že na své excesy z minulosti doplácí v tuto chvíli ODS. KSČM v minulosti zažila několikrát ústrky a neústavní chování v Poslanecké sněmovně. Teprve v roce 2002 po volbách jsme prosadili princip, na který se pan kolega Stanjura odvolává, protože do té doby platilo, vítěz bere vše,« připomněl místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Zdůraznil, že on ctí princip poměrného zastoupení i princip obsazování výborů tak, jak rozhodnou politické strany. »Jestli ODS řekne, že už bude ty principy uplatňovat, tak já jsem ten, který ty principy uplatňoval vždycky a bude je uplatňovat i do budoucna,« dodal Filip.

Pro odvolání Klause mladšího z výboru nakonec hlasovalo 93 ze 150 přítomných poslanců.

Vedení ODS vyloučilo Klause ze strany v polovině března, protože podle výkonné rady občanských demokratů »svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS«. Klaus nyní zakládá novou politickou stranu.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 12 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


mira.ben
2019-04-19 10:17
kerapa: Chtěl bych se dočkat dne, kdy bude KSČM a DSSS na společné
kandidátce.
kerapa
2019-04-18 10:22
Václav Klaus ml.je velká osobnost a vlastenec.Ale zakládání nové
strany je nesmisl protože jenom rozdělí hlasy vlasteneckých
voličů.Naše strana se do eurovoleb spojila s dalšími stranami a mělo
by se v tom pokračovat.Kdyby se spojily vlastencké strany do nové
Národní fronty- měli by jsme velkou šanci vyhrát a konečně otočit
tuhle zemi správným směrem.Dneska každá partaj dostane pár procent-
většina hlasů propadne a u vesla jsou stále stejní vlastizrádci. To
je na zamyšlení nejen pro Václava Klause ml.a vedení naší strany, ale
i pro představitele SPD T.Okamuru,SPOZ,Národní demokracie,KSČ
21,KSČ-ČSSP,Listu J.Soukupa,DSSS,Asociace nár.sil,Řádu národa a
dalších
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.