Největší volby v Indonésii

Při sčítání hlasů odevzdaných v indonéských prezidentských volbách vede dosavadní hlava státu Joko Widodo náskokem osmi až 12 procent před svým hlavním soupeřem, bývalým armádním generálem Prabowem Subiantem.

Dosavadní hlava státu Joko Widodo. FOTO - wikipedia commons

Oznámilo to washingtonské Středisko pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) a další organizace oprávněné provádět neoficiální, takzvané rychlé součty hlasů. Výsledek byl zveřejněn po sečtení 88 procent hlasovacích vzorků. CSIS uvedlo, že nynější prezident Widodo si zatím připisuje 55,8 % hlasů a generál Subianto má 44,2 % hlasů. V předvolebních kampaních se kandidáti soustřeďovali především na ekonomické otázky, ale ve hře je i budoucí podoba islámu v největší muslimské zemi na světě.

V parlamentních volbách, které se v zemi konaly, je zatím s více než polovinou získaných hlasů v čele vládní koalice, jež podporuje prezidenta Widoda. Demokratická strana Indonésie-boj (PDI-P), jejímž je Widodo členem a která desetičlennou vládní koalici vede, by podle předběžných výsledků měla získat více než 21 procent hlasů. Druhou nejsilnější stranou v parlamentu za PDI-P se zřejmě stane Subiantova Strana velkého indonéského hnutí (Gerindra), která si připisuje 12,71 procenta hlasů. Konaly se i místní volby. Jednalo se tedy o největší a nejsložitější jednodenní volby na světě, k nimž se registrovalo 192,8 milionu oprávněných voličů. Oficiální výsledky budou známy až v květnu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.