Victor Hugo. FOTO - wikimedia commons

Nejprodávanější kniha

Historický román francouzského romantického prozaika a básníka Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se po pondělním požáru katedrály Notre-Dame ocitl v čele žebříčku nejprodávanějších knih na francouzské verzi Amazonu. Píše o tom deník Le Figaro.

List také kontaktoval edici Livre de Poche (Kapesní kniha), která potvrdila, že o Hugův román je nyní mimořádný zájem. Dva francouzští knihkupci navíc vyzvali své kolegy, aby ziskem z prodeje slavného Hugova díla přispěli na rekonstrukci katedrály. »Literatura může zachránit Notre-Dame,« řekla Amandine Ardouinová, která vlastní knihkupectví ve městě Senlis asi 40 kilometrů severně od Paříže, kde se rovněž nachází významná katedrála. Na iniciativě se podílí s kolegou z města Fontainebleau. Uvedla také, že i ona zaznamenala větší zájem čtenářů o román. Ten se odehrává v Paříži 15. století a jeho ústředním bodem je právě katedrála Notre-Dame, s níž jsou spjaty osudy hlavních postav - hrbatého zvoníka Quasimoda a krásky Esmeraldy.

Kohouta našli

V troskách, které po požáru dopadly na zem, se podařilo nalézt měděného kohouta, jenž zdobil špičku štíhlé věže nad chrámovou lodí. Tepaný pták, kterého už mnozí považovali za nenávratně zničeného, se zachoval v relativně dobrém stavu. V jeho útrobách jsou schované relikvie svatých, které mají chránit Paříž a její obyvatele. »Kohouta jsme našli!« uvedl hlavní církevní správce pařížské katedrály Patrick Chauvet. »Hasiči mi ukázali fotku toho kohouta,« dodal v televizi. »Neuvěřitelné!« napsal na Twitteru šéf Francouzské federace stavitelů Jacques Chanut, a připojil fotografie jednoho z odborníků na restaurování staveb, jenž kohouta v troskách našel. Kohout z tepané mědi byl považován za nenávratně ztraceného. Zdobil věžičku nad chrámovou lodí, tzv. sanktusník, která dosahovala do výšky 93 metrů nad zemí. Na střechu ji přidal architekt Eugéne Viollet-Le-Duc v letech 1859 až 1860. Hořící věžička i s kohoutem se zřítila v pondělí krátce před 20. hodinou SELČ.

Chyba počítače?

Požárem Notre-Dame se zabývá 50 vyšetřovatelů. Hned v pondělí vyslechli na 30 svědků, především dělníky, kteří pracovali na opravách chrámu, a pracovníky ostrahy. Policisté ale zatím nemají kvůli bezpečnosti přístup dovnitř památky a potrvá týdny a možná i měsíce, než ohořelé vnitřní části katedrály vydají svá tajemství. Oheň podle předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním, podle nezávislých odborníků nejspíš v souvislosti s projektem renovace špičky kostelní věže. »Vyšetřovatelé prochází mnoho důkazů, aby zjistili, zda příčinou byla lidská chyba, nebo technické selhání,« píše list. Policisté dávají dohromady sled událostí, kamerové záznamy a seznamy svědků.

Pařížský prokurátor Rémy Heitz v úterý potvrdil, že protipožární alarm hlásil anomálii už v 18.20, ale příslušný pracovník žádný oheň nezaznamenal. Podle zdrojů listu Le Parisien se tak mohlo stát proto, že kvůli počítačové chybě alarm nahlásil špatný sektor. Ztraceny tak byly cenné minuty. Hlásič se nově rozezněl v 18.43, a to už byly vidět plameny v úrovni krovu. Katedrála, kde se konala mše, byla mezitím evakuována.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.