Rodí se linka Praha – Hanoj

Na česko-vietnamském podnikatelském a investičním fóru v Praze konaném 17. dubna v Praze bylo uzavřeno několik dohod mezi firmami z obou zemí. Mezi nejzajímavější patří memorandum o porozumění na spolupráci při přípravě přímého letu mezi hlavními městy Prahou a Hanojí.

Podepsali je zástupci Letiště Praha a Bamboo Airways. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že by byl velice rád, kdyby se přímé spojení spustilo do Vánoc. Akce se zúčastnilo přes 100 českých a přes 60 vietnamských firem. Fórum pořádal Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) společně s Vietnamskou obchodní a průmyslovou komorou u příležitosti návštěvy vietnamského premiéra Nguyen Xuan Phuca a členů tamní vlády v ČR.

»Vietnam je obrovský trh. Určitě není náhoda, že americký prezident Donald Trump už dvakrát ve svém funkčním období Vietnam navštívil. Já jsem tam ještě nebyl ani jednou, ale řekl jsem panu premiérovi (Phucovi), že když začne Bamboo Airways létat, že tam rád poletím,« uvedl na fóru Babiš.

Kromě memoranda o možném leteckém spoji podepsali dohodu například také zástupci Lidového výboru provincie Ha Tinh a české společnosti Danvit Express o spolupráci na větrné elektrárně. Smlouvu uzavřely také tuzemská společnost Hamibo a vietnamská VXT Corporation o investici do realitního projektu FUTURA Project v Karlových Varech nebo společnosti Global Consulting Marine a MBLand Corporation o transferu technologií. Dohodu o spolupráci mezi oběma institucemi podepsali také prezident SP ČR Jaroslav Hanák a předseda Vietnamské obchodní a průmyslové komory Vu Tien Loc.

»Vietnam je druhou nejrychleji se rozvíjející ekonomikou v jihovýchodní Asii. České firmy zde mohou najít mnoho obchodních příležitostí, například v energetice, při rozvoji tamní dopravní infrastruktury nebo ve strojírenství. Velký potenciál také vidíme ve spolupráci obou zemí v aplikovaném výzkumu,« uvedl Hanák.

Přijetí delegace českých přátel Vietnamu

V předvečer česko-vietnamského podnikatelského a investičního fóra, v úterý 16. dubna, přijal premiér Vietnamu Nguyen Xuan Phúc v Praze vedení Česko-vietnamské společnosti (ČVS). Její místopředseda Jiří Hruška se k tomuto přijetí vyjádřil i pro náš list.

»Při velmi přátelském setkání a jednání poděkoval předseda vlády Vietnamu Česko-vietnamské společnosti za 22 let aktivní práce pro Vietnamce žijící v ČR. Čestný předseda ČVS Marcel Winter poděkoval panu premiérovi za přijetí a seznámil jej se třemi prioritami, které je nutné co možná nejdříve realizovat, a proto o ně naše ČVS aktivně usiluje,« informoval Hruška. Jedná se o zvýšení a prohloubení hospodářské spolupráce ČR s Vietnamem, zejména v oblasti kooperace a investic, dále o zlepšení vízové politiky ČR ve Vietnamu a zavedení přímé letecké linky mezi Prahou a Vietnamem. Třetí prioritou tak, jak to vidí společnost přátel Vietnamu, je nutnost posilování tradičního přátelství, »což je však úkolem pro občany obou zemí,« dodal Hruška.

Vedení ČVS ve složení předseda Miloš Kusý, čestný předseda a tiskový mluvčí Marcel Winter a místopředsedové Jiří Hruška a Jaroslav Vítek předalo premiérovi Vietnamu a jeho doprovodu odznaky Česko-vietnamské společnosti.

(mh)

FOTO – archiv ČVS

Popiska:

Pražské setkání vietnamského premiéra s vedením Česko-vietnamské společnosti.


(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.