Ilustrační FOTO - Haló noviny

Balúčští separatisté v Pákistánu zabili 14 cestujících autobusu

Ozbrojenci zabili 14 lidí, kteří cestovali několika různými autobusy v provincii Balúčistán na jihozápadě Pákistánu. K útoku se podle agentury AFP přihlásila balúčská separatistická organizace BRAS.

Útočníci časně ráno přepadli několik autobusů jedoucích po silnici, která spojuje město Karáčí s velkým přístavem Gvádar, a vyvedli z nich pasažéry, jimž prohlédli doklady. Pak odvedli ty, kteří nepocházeli z Balúčistánu, prohlásil představitel provinčního ministerstva vnitra Haidar Alí.

Mluvčí separatistické skupiny BRAS Balúč Chán řekl, že všichni zabití "byli podle dokladů příslušníky pákistánského námořnictva či pobřežní stráže". Žádný jiný cestující usmrcen podle něj nebyl.

Útočníků bylo asi 25 a měli na sobě uniformy polovojenských jednotek. Oběti byly nalezeny se spoutanýma rukama a nohama asi v polovině cesty mezi Karáčí a Gvádarem.

Balúčistán, který je bohatý na ropu, zemní plyn a nerosty, je od roku 2004 dějištěm konfliktu mezi separatisty a pákistánskou armádou. Bojovníci za nezávislost obviňují vládu, že sice v provincii těží přírodní zdroje, ale ze získaných prostředků nic nedává na zlepšení situace chudého obyvatelstva.

Terčem balúčských separatistů se kromě příslušníků pákistánských bezpečnostních sil pravidelně stávají cizinci či Pákistánci z jiných oblastí země, kteří podle nich k využívání přírodního bohatství Balúčistánu na úkor místních lidí přispívají.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.