Útoky na kostely a hotely na Srí Lance nepřežilo 138 lidí

Dnešní pravděpodobně teroristické útoky na několik kostelů a hotelů na Srí Lance nepřežilo 138 lidí. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Podle agentury AFP je mezi oběťmi také devět cizinců, jejichž národnost zatím není známa. Bilance se nepřestává zhoršovat. Agentura DPA s odvoláním na policii a zdravotníky hovořila o asi 100 mrtvých. Podle Reuters je zraněno více než 400 lidí. Terčem útoků, jež se odehrály současně během půl hodiny, byly tři katolické kostely a tři luxusní hotely. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že zjišťuje, zda mezi postiženými nejsou občané České republiky.

»Smutek a slzy zachvátily celý svět. Útok na Srí Lance vzal život více jak dvěstě lidem. Teroristický čin spáchaný ve svátky velikonoční je třeba odsoudit. Vyslovuji všem pozůstalým hlubokou soustrast,« napsal v kondolenci Vojtěch Filip, 1. místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda ÚV KSČM

Srílanský premiér svolal bezpečnostní radu, policie zastavila na příkaz generálního policejního inspektora vydávání propustek personálu. Ministr školství oznámil, že v pondělí a úterý zůstanou zavřené školy.

K útokům, provedeným na Velikonoční neděli, kdy si křesťanský svět připomíná Kristovo zmrtvýchvstání, se zatím nikdo nepřihlásil. Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit vyzval občany, aby nepodlehli panice. Kondoloval rodinám obětí a vyzval občany, aby darovali krev pro raněné. Obrátil se rovněž na lékaře s výzvou, aby se všichni dostavili na pracoviště, i když je svátek.

Podle sdělovacích prostředků zasažená místa jsou hojně navštěvovaná rovněž turisty. Agentura DPA bez bližších podrobností poznamenala, že mezi postiženými jsou také cizinci.

Mluvčí hlavní nemocnice v Kolombu agentuře AP řekl, že jen v tomto zdravotnickém zařízení bylo přijato téměř 300 zraněných.

AP s odvoláním na bezpečnostního činitele, který nechtěl být jmenován, také napsala, že šest téměř simultánních explozí zasáhlo tři hotely a tři kostely. Podle tohoto zdroje zřejmě nejméně dva výbuchy mají na svědomí sebevražední atentátníci. K útoku se ale zatím nikdo nepřihlásil.

Jedna z explozí zasáhla kostel svatého Antonína na severu hlavního města Kolomba, druhým kostel svatého Šebestiána ve městě Negombo severně od metropole. Většina obyvatel Negomba se hlásí ke katolické víře.

Podle agentury AFP byli v době výbuchu v kostelech lidé, kteří se shromáždili na velikonoční mši.

»Přijali jsme osmdesát osob a další přijíždějí,« řekl AFP pod podmínkou zachování anonymity zaměstnanec nemocnice v Kolombu.

(mak, čtk)


(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-04-21 21:39
Tohle je multikulturalizmus v praxi. Nevidět to může akorát absolutní
deb*l.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.