FOTO - pozary.cz

Hasiče zaměstnávaly požáry lesů v těžko přístupných místech

Sucho v přírodě stále více zaměstnává hasiče. Jan od začátku velikonoc řešily desítky lokálních ohňů. Asi nejvíce je od pátečního poledne zaměstnával oheň lesa ve skalách u Libčic nad Vltavou nedaleko Prahy, uhasit se ho podařilo až včera odpoledne. V Orlických horách u Olešnice vzplál dnes zas mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Potýkat se hasiči museli i s požárem plechové haly s uskladněným lnem v obci Uhelná-Horní Fořt na Jesenicku.

Hašení lesního požáru ve skalách u Libčic nad Vltavou u Prahy trvalo téměř třicet hodin. V pátek kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. Oheň zasáhl plochu přibližně 500 krát 100 metrů, hasiči v pátek odpoledne vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných. Protože hořelo v obtížně dostupném místě, povolali hasiči i vrtulník.

Středočeští hasiči tento týden likvidovali už desítky požárů trávy nebo lesa.

Včerejší požár lesa u Olešnice v Orlických horách se hasičům podařilo lokalizovat a dostat pod kontrolu po dvou a půl hodinách. K požáru vyrazilo osm jednotek hasičů z Čech a tři jednotky hasičů z Polska. Hasiči vyhlásili druhý nejnižší stupeň požárního poplachu. I tady les vzplál v těžko přístupném místě, a to směrem od Olešnice k česko-polským hranicím. Rovněž nebyl nikdo zraněn.

Na východě Čech vzplál les včera odpoledne také v Bystrém na Svitavsku. K uhašení asi půl hektaru lesa tam vyrazilo šest jednotek hasičů.

Hořela školka a obchodní dům v Říčanech

V Říčanech u Prahy v podvečer hořela třecha školky a obchodního centra. Oheň zasáhl přinejmenším střechu budovy. Při požáru se ze střechy centra valil hustý černý dým, který byl zdaleka viditelný. Podle mluvčího hořela dřevěná střecha, lepenka a fotovoltaické technologie. Zasahovaly desítky hasičů, jeden se lehce zranil a ošetřila ho záchranná služba. Nikoho nebylo třeba evakuovat. Způsobená škoda dosáhne podle odhadů 12 až 15 milionů korun. Příčina zatím není známá, je několik vyšetřovacích verzí.

Hasiči už v předchozích dnech upozorňovali, že letošní duben je v Česku na požáry v přírodě mimořádně bohatý, denně vyjížděli až k dvojnásobku požárů oproti dlouhodobému dennímu průměru. »Počínaje posledním březnovým víkendem se hasiči při hašení lesů, luk, travních porostů a biologického odpadu, nezastavili,« podotkla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

(hel,čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(hel,čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.