FOTO - Pixabay

Čína zvedla výrobu oceli na rekordní výši, její ekonomika nyní roste nad očekáváním

Produkce ocele v Číně stoupla v prvním čtvrtletí o téměř deset procent na rekordních 231 milionů tun. Zájem o ocel podporují vládní stimulační opatření, jejichž součástí jsou vyšší investice do infrastruktury.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský statistický úřad. Čína se na globální produkci ocele podílí téměř polovinou.

Peking v letošním roce posílil fiskální stimulační opatření, aby podpořil ekonomický růst. Mimo jiné představil snížení daní v objemu miliard dolarů a nové výdaje za infrastrukturu. Čínské banky v 1. čtvrtletí půjčily rekordních 5,8 bilionu jüanů (19,7 bil. Kč), což je více, než činí hrubý domácí produkt Švýcarska.

Spolu s vyšší výrobou oceli ožívají i její ceny, protože čínská ekonomika si díky vládní politice udržuje stabilní růst. Obavy ze zpomalení ekonomického růstu měly negativní dopad na poptávku po surovinách od poloviny loňského roku. Minulý týden však ceny ocelové výztuže na promptním trhu, tedy takovém, kde se obchod uzavře a okamžitě realizuje, stouply nejvýše od listopadu, což zvyšuje marže výrobců a přispívá k růstu produkce.

»Je to mimořádně silný údaj o produkci oceli,« komentoval pro agenturu Bloomberg údaje analytik konzultační firmy Kallanish Commodities Tomás Gutiérrez. »Očekává se, že lokální vlády budou mít více peněz na nové projekty, a zdá se, že to urychluje poptávku.«

Banka Citigroup na počátku minulého týdne upozornila, že poptávka po kovech se zlepšuje a ukazatele jako nové úvěry a aktivita ve zpracovatelském sektoru naznačují obrat k růstu v Číně.

Světové sdružení ocele WSA minulý týden zlepšilo výhled poptávky po oceli v Číně. Očekává, že letos stoupne o jedno procento, když předtím počítalo, že se poptávka téměř nezmění.

Čínská ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla o 6,4 %, a vykázala tak stejnou dynamiku jako v posledním čtvrtletí minulého roku. Údaj o tempu hospodářského růstu je oproti očekávání vyšší, předběžné analýzy totiž předpovídaly růst jen 6,3 %, což by byl nejnižší ukazatel za posledních 27 let. Lepší výsledek podle agentury Reuters umožnila výrazně vyšší průmyslová produkce, která v Číně minulý měsíc vzrostla o 8,5 % oproti březnu minulého roku. Jde o nejrychlejší růst průmyslu od července 2014. Další údaje ukázaly, že zrychlil také růst maloobchodních tržeb a investic. Maloobchodní tržby v březnu stouply o 8,7 %, hlavně díky poptávce po domácích spotřebičích, nábytku a stavebním materiálu.

(ici)


(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.