Holky technika baví!

Sedmý ročník Girls Day, kariérního dne pro dívky, pořádá dnes, ve čtvrtek 25. dubna, Gender Studies, o. p. s., v Mladé Boleslavi, Praze, Plzni a Olomouci. Dnes také probíhají akce spojené s mezinárodním Dnem dívek v ICT (Girls in ICT Day) ve 166 zemích světa. Cílem akce je povzbudit zájem dívek o technické obory.

Pro dívky je seberealizace v perspektivních oborech vodítkem k osobnímu růstu, informační a digitální gramotnosti, motivací ke studiu a cestou k ekonomické soběstačnosti. Přesto dívky stále ještě často žijí pod vlivem stereotypů spojených s představami o tradičních rolích žen ve vztahu k povolání. Dívky tak musí překonat řadu překážek, pokud se chtějí prosadit v technických oborech.

Rozšíření globálního fondu technologických talentů pomáhá řešit aktuální nedostatek kvalifikované pracovní síly a zároveň přispívá k zajištění zaměstnanosti v budoucnosti. Firmy s vyrovnanějším zastoupením žen a mužů v zaměstnanecké populaci jsou schopny lépe reflektovat potřeby svých zákazníků a zákaznic. V důsledku jsou pak firmy schopné přicházet s inovativními produkty a řešeními a dosahují lepších výsledků a konkurenceschopnosti. Tyto výhody pro trh práce se pak odráží také v dobré kondici ekonomiky soukromého i veřejného sektoru.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Účastnice mohou načerpat inspiraci pro svou budoucí studijní či pracovní kariéru. Girls Day je otevřený všem středoškolačkám i studentkám vyšších odborných a vysokých škol, účast je pro ně zdarma.

Seznámí se s moderními technologiemi

Na Girls Day si dívky samy vyzkoušejí programování a kódování, projektování, konstruktérství, práci s virtuální realitou nebo s drony. Firmy připravily program s jedinečnou příležitostí seznámit se s technologiemi a činnostmi, které jsou budoucností moderních provozů. Girls Day je pak také prostorem společného dialogu studentek a lidí z praxe, se kterými celý den spolupracují. Jako vzory pak na dívky působí odbornice, které dokládají, že v technických oborech je pro ženy místo a uplatnění.

Hlavním partnerem akce je Škoda Auto, a. s., která zve dívky do svého mladoboleslavského závodu: »Holky k autům patří! Proto všechny středoškolačky a vysokoškolačky, které vidí svou budoucnost ve světě vědy a techniky, vítáme ve ŠKODA AUTO s otevřenou náručí. Jako hlavní partner Girls Day pro ČR jsme pro dívky připravili den nabitý inspirací, zážitky a zábavou. Přijeďte do Mladé Boleslavi poznat, jak vznikají nejnovější automobily značky ŠKODA, projít si moderní školící centrum a seznámit se se studentkami a čerstvými absolventkami, které v automobilce už působí

Pražské firmy zastoupí Vodafone, Ricardo Prague, MSD IT, Průmstav a SMP CZ. Girls Day však není jen záležitostí hlavního města. V plzeňské firmě Konplan se letos Girls Day koná již podruhé. Moravské firmy tentokrát zastupuje Tesco SW v Olomouci.

Proč podporovat dívky v jejich zájmu o technická povolání

- Na trhu práce chybí schopní lidé v technických oborech i řemeslech;

- dívky jsou od těchto oborů často již od dětství odrazovány svými rodiči i vrstevníky;

- vyučující na všech stupních vzdělávání dívky v technických aktivitách často nepodporují, naopak je někdy otevřeně demotivují;

- u dívek nejsou často dostatečně rozvíjeny technické manuální a intelektuální dovednosti;

- příklady úspěšných žen ve STEM profesích nejsou dostatečně medializovány;

- dívky a ženy nemají dostatečnou možnost rozvíjet svůj osobní a profesní potenciál;

- společnost přichází o talentované dívky a ženy, ztrácí (nejen) ekonomický potenciál;

- ženy čelí celoživotním negativním důsledkům – jsou nuceny volit profese, které se pro ně »hodí«, kvůli tomu mají ve výsledku i nižší mzdy (profese »určené« mužům jsou často lépe hodnoceny nejen finančně, ale i pokud jde o společenskou prestiž).

Jak říká Tereza Kozáková ze společnosti Škoda Auto: »Věda, technika a auta jsou i pro holky!«

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.