FOTO - Pixabay

Sucho opět pomůže kůrovci ke čtyřem rojením

Současné suché počasí pomáhá kůrovcům v množení. Letos tak jejich rojení začalo o týden dříve než loni, kdy v českých lesích způsobili zatím největší ztráty. Petr Zahradník z Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti očekává, že by letos mohla být znovu rojení čtyři. Odborníci se domnívají, že škody způsobené kůrovcem letos přesáhnou původně odhadovaných 30 miliard korun.

Dříve se většinou v nižších nadmořských výškách kůrovec rojil dvakrát a na horách jednou. Loni byla podle Zahradníka poprvé na území České republiky rojení čtyři. »Nevím, jaké budou teploty v létě, ale už jenom kvůli tomu, že to začalo takhle brzy, je pravděpodobnost čtyř rojení abnormálně vysoká,« řekl.

Podle údajů serveru Kůrovcové info letošní mírná zima populaci kůrovce nesnížila. »Teploty přes 20 stupňů Celsia a bezesrážkové období jsou pro rojení kůrovců ideální. Počty napadených stromů proto budou rychle stoupat. Je potřeba kontrolovat zejména okraje porostů v místech, kde byly kůrovcové stromy zpracovány v posledním půlroce. Tam bude napadených stromů nejvíce,« uvedl spoluautor projektu Nekrmbrouka.cz Stanislav Slanina. Portál informuje vlastníky lesa o tom, jak by při kůrovcové kalamitě měli postupovat.

Dlouhodobý průměr ročních těžeb napadeného dřeva činil do roku 2015 podle odborníků zhruba 1,5 milionu metrů krychlových (kubíků) dříví. V letošním roce se odhaduje objem kůrovcem napadeného dříví na 25 mil. kubíků.

Od dubna platí novela zákona, podle které stát rozdělil republiku na zóny s různými stupni opatření. Na celém území státu nově platí možnost odložit těžbu souší, tedy stromů, ze kterých už kůrovec vylétl, do konce roku 2022.

Na nejhůře postiženém území budou mít vlastníci nově možnost ustoupit od používání obranných opatření, jako jsou lapače a lapáky. Kalamitní zóna zasahuje sedm krajů ČR, patří do ní část kraje Olomouckého, Moravskoslezského, Zlínského, Jihomoravského, Jihočeského, Pardubického a Vysočiny, mimo jiné prakticky celý okres Třebíč.

Lhůta pro zalesnění se v těchto oblastech prodloužila z dřívějších dvou na pět let a doba pro zajištění porostu ze sedmi na deset let od vzniku holiny. Cílem je podle ministerstva zemědělství řešení případného nedostatku sazenic a pracovníků pro zalesnění. Zůstává ale zachována povinnost vlastníka lesa aktivně vyhledávat napadené stromy, těžit je a asanovat.

Česká republika se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví.

(ici, čtk)


(ici, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.