Proč občané volí ANO, a ne levici

Za několik málo měsíců to bude 30 let od pádu reálného socialismu v tehdejším Československu. Co nastalo po magickém datu 17. listopadu 1989, netřeba detailně připomínat. Téměř všichni se po onom listopadu zklamali z politiky, politiků, veřejných činitelů. Právě celkové zklamání pomohlo k nástupu hnutí ANO Andreje Babiše. Jeho nástup se datuje do druhé dekády nového tisíciletí. Je to doba, kdy naší republikou zmítají dozvuky ekonomické krize, jakož i krize tehdy vládnoucích stran ODS a TOP 09. Po pádu jejich vlády v roce 2013 Andrej Babiš zažívá svůj první úspěch a »vyluxuje« voliče pravicových stran a posléze se stane stranou vládní koalice, kterou vede ČSSD. Lidé od roku 1990 zkoušeli všechny možné varianty vlád. Volili jak pravicovou ODS, stejně i levicovou ČSSD. Jenže vždy to sklouzne k nezájmu těchto stran o občany, neboť tyto strany se více starají o své zisky, o zisky sponzorujících (čti korumpujících) firem, o své známé, případně řeší své pletichy.

Plných 20 let od vzniku samostatné České republiky zde vládly výše uvedené strany. Dokonce na přelomu tisíciletí zahodily všechny spory a vymyslely opoziční smlouvu. Právě v této době se rodil Andrej Babiš, jak jej známe dnes. Ostatně on sám v Poslanecké sněmovně prohlásil na adresu poslanců z těchto stran: vždyť vy jste mě pomohli zrodit. A měl pravdu. Stačí se podívat, kam až politika ODS a ČSSD republiku přivedla. Nehledě na to, že Andrej Babiš se stal velkým byznysmenem díky svým konexím s řadou politických špiček spjatých s těmito stranami, což však nebylo příliš zřetelně vidět. Jenže doba se změnila a lidem došla trpělivost.

Prvním zlomem krize tradičních stran byl rok 2010, kdy se jako podivná alternativa poprvé objevil podnikatelský projekt, konkrétně projekt strany Věci veřejné. Tento stav už ukazoval na fakt, že lidé jsou znechuceni klasickým politikařením, korupční politikou a neprofesionalitou. To nahrálo právě Andreji Babišovi, který začal hlásat, že není politik, ale profesionální podnikatel, který je ještě navíc úspěšný. V roce 2013 říkal: Budu stát řídit jako firmu. To byl slogan, který mu málem vyhrál předčasné volby onoho roku. Babiš měl samozřejmě na mysli soukromou firmu, kde rozhoduje vlastník, a nikoli pracovníci, jako je to možné například v družstvu vlastněném zaměstnanci.

Jenže řídit stát jako takovouto firmu je nedemokratické, přímo diktátorské, protože se rozhoduje bez hlasu zaměstnanců, často rozhoduje pouze jeden člověk, vlastník. To posléze vede k manažerským selháním vzhledem k zaměstnancům. Nicméně toto si občané nepřipouštějí. Jsou rádi, že vidí někoho úspěšného (ponechme stranou, kde a jakým způsobem získal majetek), kdo ukazuje, co dokázal, a říká, že to umí. Lidé tedy nehledají nejdemokratičtější systém vládnutí, ale stačí jim, když bude stát řídit profesionál, který zařídí, že stát bude prosperovat, a tím také občané.

Lidé již v roce 1989 patrně ani příliš nevolali po demokracii, nevolali po velké svobodě, kdy si každý bude dělat, co chce, ale šlo jim primárně o zvýšení životní úrovně. Té v posledních letech konjunktury dosahují, byť se na tom podílí do nemalé míry samotný stav současné fáze ekonomiky. Lidé chtějí, aby nebyli zcela vyloučeni z rozhodovacího procesu (jednou za čtyři roky se pokusí rozdat nové karty), ale demokracie jako taková je příliš netrápí. Ta pro ně není velkou metou, ale důležité pro ně je, aby měli výdobytky konzumu. Ty výdobytky, které jim v roce 1989 chyběly.

Proč lidé volí hnutí ANO? Lidé totiž chtějí mít na postu předsedy vlády profesionála, a ne »brepty« typu Bohuslava Sobotky nebo pravicové politiky typu Petra Nečase, který proslul skandály a nemyslí na nižší a střední třídy. Je jim jedno, zda je onen profesionál trochu pošpiněný, hlavně že je úspěšný. Andrej Babiš totiž pro ně představuje neideologizované řízení politiky. Příliš se nepolitikaří, a pokud se objeví nějaká vládní krize, tak ji jako ředitel společnosti vyřeší – například rychle odvolá ministry. Lidem se líbí, když ukazuje, že se nebojí řešit obratně situace. Oceňují rázné rozhodování, když se objeví nějaký problém. Oligarchové typu Andreje Babiše se navíc nebojí říci, že jsou proti systému (což lidé po třiceti letech problematického polistopadového vývoje chtějí slyšet). Paradoxně proti tomu samému systému, který je pomohl zrodit a vyhovuje jim.

Radikální levice selhala v tom, že přestala připomínat, že je proti systému. Ve své podstatě se stala jeho součástí. Je pochopitelné, že radikální levice byla po roce 1989 nejprve opatrná, ale být opatrný v době, kdy lidé ztratili iluze o polistopadovém vývoji a chtějí vůči systému alternativy, je chybou. Pro Andreje Babiše nebyl v takové situaci problém získat a zvednout moc ze země, zvednout hlasy i od levicových voličů, když začal slibovat vyšší důchody a přitom údajně bojoval proti systému. Andrej Babiš v tomto ohledu působí jako sociální kapitalista, který slíbí to, co se očekává od levice. Nevadí, že většinu nesplní, ale aspoň to slíbí. Navíc hovoří jednoduchou češtinou, které obyčejní lidé rozumějí.

Pokud chce radikální levice v našich podmínkách znova uspět, tak musí voliče přesvědčit, že umí stát řídit profesionálně, navíc na základě demokratického socialismu, kde si mohou sami občané říct, co chtějí, a vše posunout na vyšší metu spravedlnosti. Nezavádět zpět ideologická klišé, protože těch mají lidé už plné zuby. Kam to totiž přehnaná ideologie dovedla, se jasně ukazuje na krizi tradičních politických stran, které jsou na přehnané ideologii primárně postavené. Pokud by však strany s přiměřenou ideologií řešily reálné problémy, neexistoval by ani Andrej Babiš ani hnutí ANO. Jenže v našich podmínkách se ukázalo, že politické strany a ideologie spíše fungují jen jako výtah k moci. Radikální levice si musí jasně říci, že jejím cílem je demokratický socialismus, který bude řízen profesionálně bez přehnaných ideologických hesel, vycházejíc z reálných problémů lidí a současné společnosti.

Jan KLÁN, sociolog, předseda OV KSČM Kutná Hora


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 98 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


baborj
2019-04-30 19:19
klidně buďte sprostý, stejně nic jiného neumíte
miki.13
2019-04-30 10:50
boborj: opakuji, že plácáte blbosti. Žádné vyvlastňování
soukromých firem se v EU neděje, právě naopak. Státy se pokouší
snížit podíl v akciovkách i u strategických podniků a tím přilákat
zahraniční investory viz. příklad Ruská federace. Ono v ekonomice
totiž platí, že stát je většinou špatný hospodář. Vaše
plácání o Federálním schromáždění a jeho snahu zavést soukromé
vlastnictví výrobních prostředků a svobodu projevu radši ani
nekomentuji, nechci být sprostý.0
baborj
2019-04-30 09:02
miki.13: o částečné privatizaci Deutsche bahn a Deutsche post se mluví
už přes deset let a na ničem se CDU s SPD nedohodli. Naopak Deustche
post udělalo v roce 2016 akvizici a nakoupilo UK mail. O prodeji letišť
se také hovoří několik let a nic se v té věci nemění! Řeči se
vedou a voda teče. Ano, Macron připravoval privatizaci, vše je nyní po
protestech žlutých vest stopnuté. Prodej 10% balíku Rosneftu nemá vliv
na nadpoloviční většinu Ruska v této společnosti. Kdybyste znal
historii, tak Rusko muselo silně intervenovat, aby dosáhlo tohoto
rozhodujícího vlivu, kterého už se nevzdá. Pokud byste se zajímal,
tak těch deset procent prodali čínskému CEFC, se kterým budují celý
nový zpracovatelský a distribuční sektor. Jinak jsem opravdu dojat, jak
se staráte o Rosneft. Kéž byste se takto staral o Českou Rafinérskou,
kterou kompletně vlastní PKN Orlen, ve které má Polsko 30%, my nemáme
nic. Takže jste to Vy, kdo plácá nesmysly.
baborj
2019-04-30 08:19
donald.kaczerowski: uklidněte se a neurážejte. Proč jste kromě
vzdělávacích a logistických institucí vynechal Vattenfall, který
vlastní distribuční sítě a výrobu elektřiny včetně jaderné, dále
Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag, která je hlavní těžební
společností Švédska, Svevia, která staví civilní infrastrukturu,
Svenska Spel, který reguluje a provozuje loterijní společnosti,
Apoteket, která produkuje léky atd. A o to samozřejmě jde. Pokud
píšete o vyvlastňování bez náhrady, pak Německo i Rakousko po druhé
světové válce samozřejmě vyvlastňovalo bez náhrady. Co se týká
drobných živností, opět federální shromáždění už v roce 1990
mělo připravený zákon na uvolnění drobného soukromého podnikání.
donald.kaczerowski
2019-04-29 21:38
boborj - Četl jste vtipálku ten švédský dokument, který tady
doporučujete? A učil jste se cizí jazyk? Ze státem vlastněných
společností je řada vzdělávacích a logistických. ale např. v
PostNord (kdybyste náhodou zrovna při výuce cizích jazyků nedával
pozor, tak post je pošta) má stát 60 procent a v SAS dokonce jen 21,4
procent. Jenomže o to samozřejmě vůbec nejde. Nikde zmínka o
vyvlastňování půdy, nemovitostí, drobných živností a pod. jako to
dělali komunisti. Přesněji řečeno - vyvlastňování bez náhrady,
čili krádež. Pokud západní vlády cokoliv zestátňovaly, dělaly to
vždy za náhradu. A velmi často přišly na to, že to byl špatný krok
a vracely se k soukromému vlastnictví. Např. Velká Británie.
salekiv
2019-04-29 18:56
hajek.jiri51: Jednoduchý dotaz - byl v ČR v letech 1948 - 1989
demokratický socialismus?
hajek.jiri51
2019-04-29 18:42
Když něco slíbí před volbami lidem pravice, tak to taky dodrží.
První úspěšný ministr Babiš slíbil boj proti korupci. Když
komunisti kropili demonstranty vodou, antikomunisti je kropí šampusem.
Aspoň ve Francii, doufám. Současná levice není levice, tudíž je
pravice a občané, když ji nevolí, tak volí levici, tedy vlastně
pravici. Jak jednoduché. A co je to demokratický socialismus? Čemu
nerozumíte? Slovu demokratický, nebo slovu socializmus. Asi ani jednomu.
V příručkách k SAP-u se o tom asi nepsalo.
salekiv
2019-04-29 16:03
Já komunistům nevěřím ani slovo. Všimněte si, že když mluví o
demokratickém socialismu, nikdy nedefinují, co tím vlastně myslí, na
jakých stojí principech. Jestli je pro ně opravdu nedotknutelné
soukromé vlastnictví a pluralitní politický systém. O jejich
skutečných cílech a metodách bychom se tak opět dozvěděli až po
uchopení moci, jako po roce 1948. Už jenom ten název jejich strany.
Pokud by to mysleli s demokratickým socialismem upřímně, dávno by ho
změnili.
joska.korinek
2019-04-29 15:16
Předlistopadový režim, usilující (dle prohlášení vůdců) o
socialismus, trpěl na svém konci zásadní vadou. Značná část jeho
vedoucích představitelů dostávala kapitalistické choutky. Ty konečně
nebyly cizí ani mnoha příslušníkům tzv. střední třídy (tehdy
poměrně velké). To dost vadilo většině běžných pracujících
lidí, nemajících přehnané životní ambice. A tak stačilo málo a
„sametové povstání“ bylo na světě. – Že se ti s
kapitalistickými choutkami se současným režimem ztotožňují, není
divu, ale že ta velká část dnes dosti strádajících drží klapačky
a ani nevyužijí volby, to je smutné. Ale je také pravda, že vedení
komunistů se o moc moc nesnaží. Možná jim chybí nápady, ale je
možné i to, že se spokojují s tím, co mají z funkcí.
pruska
2019-04-29 15:15
proč lidé volí ANO a Babiše ? Pokud známe "portfolio"
voličů ano zjistíme, že vysává hlavně voliče levice. Pokud, někdo
slíbí důchodcům zvýšení důchodů o 900 Kč a důchodci mají velkou
volební sílu, ani se nedivím, že tito voliči dají hlas tomu, kdo jim
to slíbil a dokonce splnil. Ono to je celkem jednoduché, pokud bych byl
důchodce a při průměrném důchodu 12500 mě někdo slíbí
"balík" 900 Kč, tak mu dám hlas taky, ne proto, že ho mám
rád, ale mám rád sebe a chci přežít. V okamžiku, že peníze a sliby
dojdou a hnutí ANO vyjde s barvou ven, zda patří nalevo nebo napravo, v
tom okamžiku se voliči vrátí tam, kam patří. Nakonec HZDS na
Slovensku jako hnutí mělo dokonce přes 40% hlasů a dnes je mimo
parlament.
miki.13
2019-04-29 14:28
baborj: za komunistů byl pluralitní systém a svoboda projevu?? Proto
stříkali ještě v roce 1989 do lidí vodními děly. Asi jsem žil jinde
než vy.
miki.13
2019-04-29 14:22
baborj:Většina strategických podniků ve vlastnictví státu rozhodně
není v EU. Německo chystá další prodej podílu státu ve
strategických firmách Deutsche post a Deutsche bahn, zvažují prodej
letiště Mnichov, Berlín, Kolín atd. Ve Francii Macron připravuje
největší privatizaci za posledních 10 let v ceně miliardy eur. Rusko
prodalo státní podíl ropného Rofneftu za 10 miliard dolarů, atd.
Plácáte nesmysly!
baborj
2019-04-29 12:08
Babišovo ANO vyhrálo a vyhrává volby především na protikorupční
rétorice. Byla to a stále je hlavní společenská poptávka, zbavit se
korupčníků, předražených a zfušovaných státních zakázek,
zkorumpovaných úředníků. O levici a pravici jde až v druhé řadě.
To, že u nás pravice stále představuje korupční prostředí voliči
vědí, a proto jsou ochotni tolerovat vládu oligarchy s komunisty.
Sociál-demokracie sehrává pouze roli převodní páky. Co se týká
nedotknutelnosti soukromého vlastnictví v Německu, Rakousku a Švédsku,
tak všechny tyto země mají velmi účinné nástroje vyvlastnění ve
veřejném zájmu. Zjistěte si o to něco! Většina strategických
podniků je buď v plném nebo částečném vlastnictví státu, měst a
obcí popř. odborových sdružení. Naučte se jazyk a čtěte:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_government_enterprises_of_Sweden. Na
závěr: zavedení pluralitního systému a svobody projevu bylo první
změnou nového federálního shromáždění, tzn. sami komunisté si
uvědomili tuto systémovou chybu a napravili jí.
velkymaxmilian
2019-04-29 11:37
Odpověď na to proč občané nevolí ČSSD a KSČM nevyžaduje žádné
obsáhlé sociologické studie. Drtivá většina občanů, kteří k
volbám chodí velmi dobře ví že tyto strany mají s levicí pramálo
společného. Momentálně v součtu oslovují necelých 15% voličů,
kteří spíše než občané jsou"ovčané".
svaty_vaclav
2019-04-29 11:14
O hladkém fungování kapitalismu kdekoli ve světě se dá s úspěchem
pochybovat. Vždyť kapitalismus jen v rozbitém Československu i jinde ve
světě dennodenně řeší jen sám sebe a problémy plynoucí ze samé
podstaty kapitalismu, jsou toho plné kapitalistické sdělovací
prostředky – nekonečné a nekončící defraudace a krádeže
státního majetku, vraždění pro majetky, vyhazování lidí z práce a
z bytů, drahota a neustálé zdražování, nefunkčnost zdravotnictví,
školství, armády, ničení životního prostředí, atd. atd.
Kapitalismus je institucionalizované sobectví a na to kapitalismus
vždycky dojel, v roce 1917 v Rusku, v roce 1947 v Československu a ve
stejném období v mnoha dalších zemích. Lidé chtějí normální
život bez kapitalistického sobectví a sociální nespravedlnosti - toho
není a nebude kapitalismus nikdy ze své sobecké podstaty schopen a opět
na to dojede. Lidé v Československu měli štěstí, že prožili 40
klidných let v socialismu, než jej lháři v čele s Havlem rozbili, ale
všeho do času.
donald.kaczerowski
2019-04-29 09:54
Pokud autor volá po demokratickém socialismu, vzdává se komunistických
ideálů. Jak vypadá demokratický socialismus předvedly socialistické a
sociálně demokratické vlády minulosti i současnosti v Německu,
Rakousku, Švédsku a jinde. Nedotknutelnost soukromého vlastnictví,
pluralitní režim a svoboda projevu. Všechno, co komunisté během
čtyřiceti let vlády popírali.
levicovyvolic
2019-04-29 08:42
.."Radikální levice selhala v tom, že přestala připomínat, že
je proti systému. Ve své podstatě se stala jeho součástí." Je to
pravda, ale od vás jsem ji nečekal. Překvapil jste mne..
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.