Ilustrační FOTO - pixabay

Stávka v SAS pokračuje, aerolinky zrušily dnešní let do Prahy

Stávka pilotů skandinávských aerolinek SAS vstoupila do pátého dne, dohoda je přitom stále v nedohlednu. Bylo zrušeno přes 500 letů, z toho jeden zpáteční mezi Stockholmem a Prahou.

Letecká společnost zrušila 550 letů a klientům sdělila, že zatím není schopna říci, kolik jich bude nucena zrušit ve středu. Vedení SAS a stávkující odbory podle agentury Reuters uvedly, že od začátku protestu nejsou ve vzájemném kontaktu a že žádná jednání se neplánují.

"V souvislosti se stávkou pilotů letecké společnosti SAS máme zrušený jeden zpáteční let mezi Prahou a Stockholmem," řekl ČTK mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Na středu jsou v tuto chvíli všechny lety naplánované, nicméně situace se podle Pacvoně ještě může změnit.

Kvůli stávce muselo být zrušeno kolem 70 procent všech letů, což se dotýká asi 280.000 cestujících. Zákazníci, jejichž let se měl uskutečnit do 5. května, dostali možnost své letenky zrušit nebo je zdarma přerezervovat.

Časově neomezená stávka začala v pátek po krachu jednání o mzdách se svazem SAS Pilot Group, který zastupuje zhruba 95 procent pilotů firmy ve Švédsku, Norsku a Dánsku.

Stávka silně poškozuje aerolinky. Analytici společnosti Sydbank už dříve odhadli, že stávka přijde SAS na 60 milionů až 80 milionů švédských korun (144 milionů až 193 milionů Kč) denně. Očekávaný čistý zisk firmy by tak stávka smazala za dva týdny. Podle  vyjádření agentury Dun & Bradstreet (D&B) se denní ztráty mohou vyšplhat až na 100 milionů švédských korun (241 milionů Kč).

SAS roky snižují náklady kvůli konkurenci nízkonákladových společností, jako Norwegian Air a Ryanair. V roce 2012 se společnost dostala na pokraj bankrotu, výměnou za záchranný úvěr prodala majetek, snížila mzdy a zrušila tisíce pracovních míst. V posledních čtyřech letech byla v zisku. Aerolinky se však opět dostávají do problémů mimo jiné kvůli nárůstu nákladů na pohonné hmoty, napsala agentura Reuters.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.