Co z toho vzejde?

Americký prezident Donald Trump včera přijal v Bílém domě slovenského premiéra Petera Pellegriniho. Protože tento komentář vznikal dříve, než se oba pánové setkali, bylo možné jen předjímat, co budou mít na programu. ČTK k uvedenému setkání uvedla, že oba politici budou během schůzky hovořit zejména o ekonomické a obranné spolupráci, slovenský předseda vlády pozve Trumpa na návštěvu Slovenska, a to dokonce na výročí zahájení Slovenského národního povstání. Dále jsem zaslechla, že pan Pellegrini obdaruje první dámu Melanii slovenským lidovým krojem (ručně vyšívaným a na míru ušitým) a Donalda Trumpa baseballovou pálkou. Vkrádá se však otázka, proč prezident tak velké a mocné země, jakou jsou Spojené státy, uděluje audienci představiteli země tak malé, za niž nutno považovat – slovenští přátelé prominou – Slovenskou republiku.

Odpověď tuším: ve hře jsou dvě slovenská letiště, Sliač a Malacky-Kuchyňa, na něž mají Američané zálusk. Zde mají vzniknout jejich letecké základny. Ona obranná spolupráce, která stojí na programu jednání Trump-Pellegrini, je připravovaná smlouva mezi USA a Slovenskem o »posilněném partnerství a spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti«, která upravuje přítomnost ozbrojených sil USA a jejich rodinných příslušníků na území Slovenské republiky a také upravuje ve specifických případech přítomnost a činnost smluvních dodavatelů USA na území Slovenska. Není třeba snad více vysvětlovat, jaké zde hrozí nebezpečí pro Českou republiku, Evropu a svět. USA opět blíže k hranicím jaderné velmoci! Roztahování amerických vojáků je opravdu nechutnou součástí americké politiky. Kdo tomu učiní přítrž?

V tom, kdo se neomaleně rozlézá po celém světě a je nebezpečím pro světový mír, je jasno. Podle Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru v čele žebříčku států s nejvyššími vojenskými výdaji tradičně dominují Spojené státy. Ty zvyšují své vojenské výdaje a jejich podíl na celosvětových výdajích na zbrojení činí více než třetinu! To jsou tvrdá data, která nelze okecat.

O tom, kdo roztáčí kola zbrojení, se diskutovalo i na prvomájových mítincích KSČM po celé zemi. Například v Praze to zaznělo z tribuny hned od několika řečníků. Příznačné je, že mediální mainstream z prvomájových setkání dělá karikaturu. Zajímají ho jen incidenty – ty však nejsou žádné anebo trvají minutu z tříhodinového programu, jak se stalo právě v hlavním městě. To podstatné, co účastníci a řečníci říkali, se neuvede, nejdůležitější je přece militantní antikomunistický provokatér, no ne?

Ostatně divák veřejnoprávní telky zjistil až v 19 hodin večer (!), že 1. květen je v českém kalendáři uveden jako Svátek práce a že se slaví také v ČR. Takto pokroucený obrázek reality přenášejí mnohá média k občanům až do obýváků a veřejnost podle toho posuzuje politickou scénu. Může z toho vzejít něco dobrého? Pochybuji.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 34 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2019-05-04 11:39
Do médií unikla fotokopie návrhu smlouvy na rozmístění vojsk
americké armády na Slovensku! Američané podle smlouvy mají mít v zemi
dvě letecké základny podle vzoru amerických základen v Turecku a na
Okinawě! Politici na Slovensku však přitom do této chvíle tvrdili, že
žádné takové dohody neexistují a nikdo o nich ani nejedná! A najednou
je na světě přímo návrh smlouvy pro vytvoření dvou amerických
základen na Slovensku! Obyvatelé Slovenska se mají na co těšit.
Americká armáda podle smlouvy má být rozmístěna na letecké
základně Sliač a na letecké základně Malacky. Slovenská republika se
v dokumentu zavazuje, že pronajme ozbrojeným silám USA obě letecké
základny na dobu 10 let s tím, že po této době lze smlouvu automaticky
prodloužit, anebo vypovědět. Smlouva v článku č. 2 definuje a
ukotvuje podmínky a principy umístění nejen amerických vojáků na
území Slovenska, ale i jejich rodin a rodinných příslušníků. Spolu
s tím se do hledáčku dostávají i otázky ubytování rodin amerických
vojáků v blízkosti těchto leteckých základen, což je obrovský
business. ……………
https://aeronet.cz/news/wp-content/uploads/navrh-smlouvy-slovensko-usa.pdf
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.