Říha nominoval kádr na hokejové MS

Trenér české hokejové reprezentace Miloš Říha zařadil do kádru pro mistrovství světa v Bratislavě a Košicích 25 hráčů. Mezi nimi je deset posil z NHL včetně útočníka Jakuba Vrány z Washingtonu, který ještě za národní tým neodehrál ani jeden zápas. Do kádru se naopak nevešel obránce Jakub Jeřábek ze San Antonia, farmy St. Louis.

Říha měl na generálku na turnaji Carlson Hockey Games v Brně v kádru 36 hráčů, z kterých už ve čtvrtek vypadl z rodinných důvodů ze hry o šampionát útočník Jiří Sekáč z Kazaně. Střevní potíže už ve středu sebraly možnost ukázat se ještě na turnaji Radimu Zohornovi z Mladé Boleslavi, který se na rozdíl od bratrů Tomáše a Hynka na MS nepředstaví.

Do výběru, který pocestuje v úterý do Bratislavy, se nedostali také brankář Marek Langhamer z Chabarovsku, obránci Jakub Krejčík z Raumy, Tomáš Kundrátek z Davosu, Filip Pavlík z Hradce Králové a útočníci Rudolf Červený z Brynäs, Tomáš Fořt ze Zlína, Lukáš Rousek ze Sparty a Martin Zaťovič z Komety Brno.

V kádru jsou tři brankáři, osm obránců a čtrnáct útočníků. V zámoří vedle desítky z NHL působil i bek David Sklenička na farmě Montrealu v Lavalu. Šest hráčů vybral Říha se svými asistenty Robertem Reichlem a Karlem Mlejnkem z domácí extraligy, pět z KHL, dva z finské a jednoho ze švýcarské ligy.

Definitivní nominaci určil dnešní duel s Ruskem (1:4), který uzavřel turnaj Carlson Hockey Games v Brně.

Kapitánem mužstva zůstane útočník Philadelphie Jakub Voráček, jednička mezi brankáři nebude určena. Na soupisku lze na MS zapsat 25 jmen, Říha počítá s tím, že na úvodní zápas v pátek se Švédy jich napíše méně. "Necháme volné jedno místo pro brankáře a dvě až tři místa do pole," nastínil své záměry reprezentační kouč.

Realizační tým stále ještě čeká na vývoj ve Stanley Cupu. »Situace v NHL je stejná. Čekáme, jak dopadne série Columbus - Boston. Zatím se vyvíjí pozitivně pro kluky Davida Pastrňáka s Davidem Krejčím, ne tak pro nás, protože Bruins vedou 3:2 na zápasy. Sledujeme samozřejmě i sérii San Jose - Colorado, kde máme Tomáše Hertla. Tam je to stejné, ale to se může také velmi rychle změnit,« řekl generální manažer Petr Nedvěd.

V případě vyřazení Avalanche se rýsuje ještě možná posila na brankářském postu. »Jsme domluvení s Pavlem Francouzem, že kdyby Colorado vypadlo, doplnil by tu brankářskou trojici pro šampionát,« řekl Nedvěd. Francouz chytal na posledních třech MS a loni také na olympiádě v Pchjongčchangu.

Nováčky na velké mezinárodní akci mohou být gólman Šimon Hrubec, obránce David Musil a útočníci Jakub Vrána, David Tomášek a Hynek Zohorna. Na mistrovství světa se představí poprvé také gólman Patrik Bartošák a útočník Ondřej Palát. Bartošák se už ale zúčastnil loňských olympijských her. Palát nechyběl pod pěti kruhy v roce 2014 v Soči a startoval i na Světovém poháru v roce 2016.

Nejvíce akcí má na kontě jediný mistr světa v českém kádru Jakub Voráček, který se na MS vydává pošesté a hrál i na olympiádě (2014) a Světovém poháru (2016). Zlato získal v roce 2010 v Německu. Nejvíce startů (116) má centr Jan Kovář, který je také s 24 góly nejlepším střelcem. Představil se dosud na pěti šampionátech i loňských OH.

Účast z loňského mistrovství světa v Dánsku si zopakují beci Filip Hronek, Radko Gudas, David Sklenička, Michal Moravčík a útočníci Dmitrij Jaškin, Filip Chytil, Dominik Kubalík a Michal Řepík.

Český tým se přesune do dějiště šampionátu v úterý dopoledne vlakem. V pátek ve 20:15 vstoupí do turnaje utkáním proti Švédsku. Dalšími českými soupeři v základní skupině B v Bratislavě budou Norsko, Rusko, Lotyšsko, Itálie, Rakousko a Švýcarsko.

Nominace českých hokejistů na mistrovství světa na Slovensku (10.- 26. května):

Brankáři: Patrik Bartošák (Vítkovice; 9 zápasů), Šimon Hrubec (Třinec; 6), Jakub Kovář (Jekatěrinburg/KHL; 52).

Obránci: Michal Moravčík (Plzeň; 21 zápasů/1 branka), Petr Zámorský (Hradec Králové; 57/2), David Musil (Třinec; 16/0), Radko Gudas (Philadelphia/NHL; 24/3), Filip Hronek (Detroit/NHL; 10/2), Jan Kolář (oba Chabarovsk/KHL; 94/7), Jan Rutta (Tampa Bay/NHL; 31/4), David Sklenička (Laval/AHL; 26/1).

Útočníci: Dmitrij Jaškin (20/6), Jakub Vrána (oba Washington/NHL; 0/0), Jan Kovář (Plzeň; 116/24), Michael Frolík (Calgary/NHL; 39/5), Robin Hanzl (Spartak Moskva/KHL; 41/8), Filip Chytil (New York Rangers/NHL; 17/5), Dominik Kubalík (Ambri-Piotta/Švýc.; 56/17), Ondřej Palát (Tampa Bay/NHL; 11/2), Michal Řepík (Podolsk/KHL; 67/22), Dominik Simon (Pittsburgh/NHL; 26/5), David Tomášek (Jyväskylä/Fin.; 24/6), Jakub Voráček (Philadelphia/NHL; 73/12), Hynek Zohorna (Pelicans Lahti/Fin.; 19/2), Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL; 82/14).

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.