Ilustrační FOTO - Haló noviny

Blíží se Den vítězství

Pátého května si pražská veřejnost před budovou Českého rozhlasu připomněla 74. výročí zahájení Pražského povstání. Z řečníků, kterými byli předseda Senátu, primátor Prahy a pamětník Emil Šneberg, zastupující Český svaz bojovníků za svobodu, se o Rudé armádě zmínil jen poslední v řadě. Jinak se důsledně mlčelo.

Na sovětské osvoboditele, kteří v rámci Pražské operace Rudé armády přijeli 9. května 1945 v brzkých ranních hodinách na pomoc bojující Praze a tím dovršili osvobození města, Československa i Evropy, budou vzpomínat Pražané v nadcházejících dnech.

Dnes, v úterý 7. května, se od 14 hodin koná pietní setkání na Vokovickém hřbitově v části čestného pohřebiště. Následuje setkání od 16 hodin u sochy osvoboditele Prahy, sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6. Koněvova vojska v průběhu pražské ofenzívy osvobodila severní, střední a východní Čechy a jako první spojenecká armáda se dostala do Prahy. Při bojích v hlavním městě a nejbližším okolí s německými jednotkami, především Waffen-SS, včetně tankové divize SS Das Reich, které pokračovaly v odporu a v masakrech civilistů, padlo na 700 sovětských vojáků.

Obě akce pořádají Česko-ruská společnost a ČSBS, na náměstí Interbrigády za součinnosti OV KSČM Praha 6. Účast přislíbili velvyslanci Ruské federace a Kazachstánu.

Nesmrtelné pluky

Ve středu 8. května se od 11 hodin uskuteční u příležitosti 74. výročí ukončení druhé světové války a Dne vítězství v areálu Národního památníku v Praze na Vítkově slavnostní pietní akt. Jak je uvedeno na webových stránkách Národního památníku, zúčastní se jej ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu Armáda ČR armádní generál Aleš Opata. Očekává se také účast prezidenta České republiky a dalších nejvyšších představitelů státu.

K 74. výročí vítězství projdou v několika českých městech také pochody Nesmrtelného pluku. Jedná se o projekt sledující uchování památky – v každé rodině – na pokolení, které zachránilo svět před zkázou. Každý, kdo vzpomíná a uctívá svého příbuzného, jenž bojoval proti fašismu a nacismu, může přijít s jeho fotografií či plakátem a projít trasu pochodu.

Kalendář Ruského střediska vědy a kultury shrnuje tyto akce takto: Osmého května, Karlovy Vary, sraz na Mírovém náměstí u Grandhotelu Pupp v 11.30 hodin. Praha, sraz na Staroměstském náměstí ve 12 hodin, Brno sraz na Moravském náměstí u Památníku rudoarmějcům ve 12 hodin. Devátého května, Teplice, sraz v Havlíčkových sadech u Památníku vojáku-osvoboditeli, ve 14 hodin, Ostrava, sraz na náměstí T. G. Masaryka v 16 hodin.

V Praze se poté, co pochod Nesmrtelného pluku dorazí na Ovocný trh, koná (orientačně od 13 hodin) koncert dětských pěveckých sborů Ať vždy bude mír. Rusko bude reprezentovat dětský sbor Sluneční vítr z Uljanovska, Českou republiku dětský sbor Ko-ko z Ostravy. Zazní lidové a současné písně obou zemí.

Akce 9. května

Pražští komunisté pořádají 9. května tři akce: od 10 hodin tradiční setkání na místě, kde kdysi stával sovětský tank, tedy na náměstí Kinských na Smíchově; v 15 hodin pak v areálu národní kulturní památky Kobyliská střelnice, jež sloužila za protektorátu jako popraviště českých vlastenců. Od 17 hodin se uskuteční vzpomínka na Čestném pohřebišti Olšanských hřbitovů.

U pomníku na Chodovském hřbitově na Jižním Městě se občané i zástupci městské části setkají 9. května v 9 hodin. Akci pořádá ČSBS ve spolupráci s městskou částí Praha 11, ČsOL, Svazem důstojníků a praporčíků AČR, Koordinační radou Klubu vojenských důchodců ad. Uctí společně památku účastníků Pražského povstání a příslušníků Rudé armády, kteří padli v bojích s německými vojsky.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 22 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.