Ilustrační FOTO - pixabay

Dovoz květin výrazně vzrostl, stále častěji je nakupujeme v řetězcích

Tuzemská produkce květin se loni po několikaletém výraznějším růstu zvýšila pouze o 1,1 procenta na 2,278 miliardy korun z 2,254 mld. Kč v roce 2017. Růst produkce květin podle pěstitelů utlumily výkyvy počasí a sucho.

»Oproti roku 2017 je to spíše stagnace,« řekl předseda Svazu květinářů a floristů Jiří Horák. Dovoz květin do České republiky loni vzrostl, jejich vývoz naopak klesl.

Tempo růstu české produkce květin bylo loni výrazně nižší než v roce 2017, kdy se zvýšila 3,8 %. »Loňský výpadek v produkci květin způsobil nebývale chladný březen, zejména jeho druhá polovina. Pak následoval velmi teplý duben a květen a samozřejmě sucho,« uvedl Horák.

Zatímco domácí produkce květin loni v podstatě stagnovala, dovoz květin se zvýšil o 4,1 % na 3,407 mld. Kč. Tuzemští pěstitelé vyvezli květiny jen za 486 mil. Kč, přičemž export v meziročním srovnání klesl o čtyři procenta. »Vývoz je stále tvořen ve velkém podílu reexporty při zásobování prodejních řetězců,« upozornil Horák.

Zvýšení dovozu květin do ČR bylo loni podle Horáka nadprůměrné. »Ovlivněn byl růstem cen nákupů na holandských burzách a jen částečně přírůstkem množství. Holandské burzy hlásí růst prodejních cen asi o čtyři procenta,« podotkl Horák.

Nejvíc květin bylo loni do ČR dovezeno z Nizozemska, Německa a Dánska. Tuzemští pěstitelé exportovali především na Slovensko, do Německa a Polska.

Celková hodnota tuzemského trhu s květinami se loni zvýšila o 0,8 % na 11,755 mld. Kč. Každý obyvatel ČR loni za květiny utratil v průměru 1130 Kč, o rok dříve to bylo 1121 Kč. »Stále roste podíl prodeje květin přes obchodní řetězce,« uvedl Horák.

Zahradnický sektor v Česku zaměstnává 23 000 lidí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.