Ilustrační FOTO - pixabay

Lotyšsko má problém. Čůrající chlapečky

Krátce před lotyšským březnovým dnem paměti legionářů, rozumějme lotyšských členů SS, došlo k incidentu, který se úřady nejprve pokoušely zatajit.

Na »svatém« místě uprostřed hlavního města Rigy – u monumentu Svobody – vykonali dva vojáci malou potřebu. Místo je hlídáno kamerami, takže nebylo těžké dostihnout viníky. Policie na místo přijela během chvilky, vojáky zadržela. Problémem se ukázalo, že šlo o americké pěšáky. Policisté dostali zákaz o incidentu jakkoli informovat. Vědělo však o něm příliš mnoho lidí, než aby se dal zamlčet. Brzy se o něm vyprávělo po celé Rize. Šéf tiskového oddělení armády Kaspars Galkins vydal prohlášení, že vojáci byli pokutováni ve výši 400 eur každý. Prý je ještě čeká další trest po návratu domů z vojenského cvičení. Galkins také prohlásil, že »dvojice poškodila reputaci vojáků USA a dalších spojeneckých států, kteří slouží či sloužili v Lotyšsku«.

Vojáci byli podnapilí a prý se velice divili, proč jsou pronásledováni za pouhé vyčůrání. Když jim bylo řečeno, na jakém místě si ulevují, prohlásili, že o žádném monumentu Svobody nevěděli a omlouvají se.

K banálnímu případu se vyjádřilo i velvyslanectví USA v Lotyšsku. Nešetřilo vzletnými slovy o těsné spolupráci Washingtonu a Rigy a čin vojáků »ostře« odsoudilo.

Hodně vojska

Vojáků ze států NATO pobývá v Lotyšsku hodně, účastní se zde častých cvičení na obranu »svobody a demokracie«, jak jsou nazývána. Bývá jich kolem 10 000. Jsou vyzbrojeni i těžkými zbraněmi. Když necvičí, nudí se. Vyhledávají hospody, kde pijí pivo, podnapíjí se a často se porvou. Po jedné takové rvačce byl ve městě Ventspils poraněn nizozemský voják. Měl otřes mozku a zlomenou čelist. Poranili ho američtí vojáci. Jejich velení je prostě poslalo domů. Tím byl incident vyčerpán. Starosta města Ajvars Lembers prohlásil, že »Američané si vedli svinsky«. Starostu lze pochopit, Američané mu často očůrávali budovu radnice, která pak páchla, a jeho voliči se mu posmívali. Nicméně vyšší místa starostova slova kritizovala. Stejně tak protesty při dalším incidentu, kdy v Rize zlámal britský voják nos a způsobil otok mozku Lotyšovi Alexu Ajskasovi. Brit byl odvelen domů, ale po protestech rižské radnice a místních ochránců lidských práv se po dvou letech konal v Británii soud, který uložil vojákovi pokutu 1000 liber. Lotyš měl trvalejší zdravotní následky.

Všechno vyvrcholilo vloni třemi haváriemi vojenských vozidel NATO, při jedné z nich byly zraněny známé lotyšské osobnosti, konkrétně automobiloví závodníci Vasilij Grjazin a Dmitrij Lebedin.

Britský list The Guardian, který o incidentu informoval, uvedl, že viník nehody byl pouze poslán domů, žádný soud se zatím nekonal. List napsal, že lotyšské úřady se dostaly do své vlastní pasti. Neustále varují před ruským nebezpečím a vychvalují vojáky NATO jako obránce země, až si nevědí rady s »nevhodným chováním« části vojáků.

Hysterická velvyslankyně

Britský deník na jedné straně uznává, že mladí lidé ve stejnokrojích se dostávají do cizí země, nerozumí místní řeči ani zvykům, domácí obyvatelé se cítí poníženi jejich nevhodným chováním, na druhé straně ale nechápe, proč jsou lotyšští oficiální činitelé až hysteričtí při líčení »ruského nebezpečí«. Všímá si přitom reakce na výrok předsedy britských labouristů Jeremyho Corbyna, že »ruské tanky se nikam nechystají«. Lotyšská velvyslankyně v Británii Asta Skajsgiriteová v reakci obvinila Corbyna, že ničemu nerozumí a že Rusko procvičuje útok proti NATO. Byl z toho diplomatický skandál, který Lotyšsku neprospěl, zvlášť když velvyslankyni oficiální Riga oslavovala.

Britská média si začala šířeji všímat podmínek, za jakých jezdí do Lotyšska britští vojáci, a dospěla k závěru, že si mohou ve spřátelené zemi dovolit téměř cokoli a trestem je jen návrat domů, který si ovšem vojáci přejí. Doma je prý lépe. Guardian si dovolil ještě více. Uvedl, že lotyšská veřejnost nemá vojáky NATO v lásce a srovnává je se sovětskou armádou. Ta přitom nebyla vůbec vidět, obyvatelstvo neprovokovala.

Faktem zůstává, že sovětští vojáci dostávali vycházky jen zřídka a za vzorné chování. Na veřejnosti se chovali velice spořádaně. »To naši vojáci NATO si vysloužili pověst čůrajících chlapečků,« neodpustil si Guardian rýpnutí.

(pe)


(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


wIadin
2019-05-10 19:48
"Uvedl, že lotyšská veřejnost nemá vojáky NATO v lásce a
srovnává je se sovětskou armádou. Ta přitom nebyla vůbec vidět,
obyvatelstvo neprovokovala." Sovětská armáda totiž odvlekla tak
polovinu Pobalťanů do koncentráků a zbytek již nebylo třeba
"provokovat", protože "věděl". Navíc tu zmizlou
část nahradili právě vojáci a jejich rodinní příslušníci a
další navážky z Ruska. Pabalťané na tom byli za vlády SSSR hůř
než Češi za Protektorátu. A dnešní Rusko jakožto nástupnický stát
SSSR by Pobaltí velmi rádo anektovalo znova.
o.motl
2019-05-10 13:00
Vetší problém by byli zelení mužíčci.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.