Ilustrační FOTO - Pixabay

Pohonné hmoty zdražily o další zhruba dvacetník

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zdražily v průměru o dalších 20 haléřů. Benzin Natural 95 motoristé nyní natankují za průměrných 33,16 koruny za litr, což je o 22 haléřů více než minulou středu. Průměrná cena nafty od té doby stoupla o 17 haléřů na 32,43 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků by růst cen pohonných hmot měl pokračovat i v příštím týdnu, v druhé polovině května se ale trend zastaví.

"V nejbližším týdnu předpokládáme další růst cen benzínu o 10 až 15 haléřů za litr. Cena ropy Brent v uplynulém týdnu poklesla na 69 dolarů za barel. Česká koruna vůči americkému dolaru mírně znehodnotila. Tyto faktory signalizují, že růst cen pohonných hmot v ČR brzy skončí. Ve druhé polovině května je možné očekávat stagnaci cen pohonných hmot," řekl ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Podobný výhled má i hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Provozovatelé tuzemských čerpacích stanic i další firmy z celého řetězce zpracování ropných produktů podle něj navyšují své marže rychleji, než by odpovídalo vývoji na trhu s ropou. "V minulých dnech mohli využít i mediálně sledované události kolem znečištění ropovodu Družba a následném přerušení ropných dodávek, aby jej použili jako záminku pro nadměrný cenový nárůst," dodal.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Nejdražší paliva zůstávají na Vysočině. Tamní čerpací stanice prodávají natural za 33,64 Kč za litr a diesel za 33,02 Kč za litr. Naopak nejméně za benzin zaplatí řidiči v Jihočeském a Královéhradeckém kraji, a to průměrných 32,90 koruny za litr. Na jihu Čech je v porovnání s ostatními kraji i nejlevnější nafta, v průměru tam stojí 32,03 koruny za litr.

Paliva v Česku zdražují od poloviny února, předtím čtvrt roku zlevňovala. Cena benzinu se nyní dostala na úroveň loňského prosince a naftu řidiči kupovali za podobnou cenu naposledy na přelomu loňského a letošního roku. V delším výhledu cen se analytici, které tento týden oslovila ČTK, liší.

Hodně podle nich záleží na vývoji trhu s ropou a geopolitickém vývoji ve světě. Shodují se ale na tom, že ať už benzin a nafta u tuzemských pump bude zdražovat, stagnovat nebo zlevní, stále budou pohonné hmoty vycházet během léta cenově lépe než v přímořských zemích, například v Chorvatsku nebo Itálii. Z oblíbených destinací je levněji pouze v Bulharsku.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.