Ilustrační FOTO - Pixabay

Muži odsouzení za pád střechy v Č. Třebové s odvoláním neuspěli

Soud v Pardubicích zamítl odvolání dvou mužů souzených kvůli pádu střechy sportovní haly v České Třebové. Prvoinstanční soud je odsoudil k podmíněným a peněžitým trestům. Konstrukce spadla v lednu 2017, nikomu se tehdy nic nestalo. Oba muži, projektant a statik, byli obžalováni z obecného ohrožení z nedbalosti.

Podle soudního znalce se střecha zřítila kvůli poddimenzovanému spoji takzvané dolní pásnice, která byla rozdělena na dva díly. Střešní konstrukce byla sestavena z dřevěných vazníků, které normálně přenášejí střešní zatížení do obvodové nebo nosné konstrukce. Znalec ale konstatoval, že mezi statickým modelem a realizací konstrukce nebyl soulad, střecha nebyla dostatečně vyztužená a při stavbě chyběly pravidelné kontroly.

Soudce David Čejka v odůvodnění rozhodnutí uvedl, že ze skic, které byly podkladem projektu, je rozdělení pásnice na dva díly zřejmé. I když v hotovém projektu to patrné nebylo, skutečnosti, že pásnice byla dvoudílná, podle něj nasvědčovaly i tabulky dílů. Odvolával se i na dřívější svědecké výpovědi, podle kterých museli obžalovaní vědět o tom, že pásnice, tedy fošna, jež tvoří spodní okraj vazníku, je ze dvou dílů.

Střecha se zřítila 14. ledna 2017 při dětském florbalovém zápase, všech asi 70 lidí stihlo utéct. Halu stavěla pro Pardubický kraj společnost Profistav Litomyšl, na střechu si najala subdodavatele. Hejtmanství původní objekt nechalo postavit téměř za 58 milionů korun, při opravě zvolilo jiný typ střešní konstrukce. Škody se hradily z pojištění generálního dodavatele a subdodavatele. Škoda způsobená pádem střechy doosáhla asi 20 milionů korun. Pardubický kraj proti původnímu rozpočtu zaplatil navíc 5,9 milionu korun jako rozdíl za použitý jiný typ vazníků.

Projektant Pavel Škorpil byl v první instanci odsouzen na dva roky vězení s podmíněným odkladem na dva roky, statik Jiří Khol, který měl projekt kontrolovat, dostal stejný trest. Oběma soud uložil ještě peněžité tresty, Škorpilovi 200.000 korun a Kholovi 100.000 korun. Škorpil navíc dostal tříletý zákaz činnosti.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.