Zleva Radek Vondráček, Miloš Zeman, Alexandr Zmejevskij a Václav Klaus FOTO – Haló noviny/Petr KOJZAR

Sovětský svaz čelil hlavnímu útoku

Před 74 lety bylo přemoženo zlo v historii lidstva, což stálo neuvěřitelný počet lidských životů. Sovětský svaz čelil hlavnímu útoku nacistického Německa a přišel o 27 milionů svých občanů. Uvedl to v projevu v rámci oslav konce druhé světové války na ruské ambasádě v Praze velvyslanec RF v České republice Alexandr Zmejevskij.

Ten ve svém projevu zmínil, že letos si svět připomíná 80 let od začátku druhé světové války, a připomněl, že se její předehrou stalo rozbití Československa mnichovskou dohodou v roce 1938. »Události roku 1938 jsou výstižným příkladem toho, k jakým katastrofálním následkům přivádí zanedbávání norem mezinárodního práva, víra ve vlastní neomylnost, sázka na národní a rasovou nadřazenost,« řekl Zmejevskij.

Za českou stranu přednesl projev prezident Miloš Zeman. Jako tradičně mluvil spatra a plynnou ruštinou. »Jde o vítězství nad německým nacismem. Ten byl založen na rasové nenávisti. Nyní je hrozbou jiná nenávist, náboženská, konkrétně islámský fundamentalismus,« varoval Zeman a vyzval k boji proti teroristům, dokud si jejich činy nevyžádají stejně obětí jako činy nacistů. »Nepodařilo se mi, bohužel, přesvědčit všechny, že islámský terorismus má stejnou váhu jako terorismus nacistický. Pokud se nám nepodaří zastavit tento terorismus v jeho počátcích, oběti budou stejné jako v případě nacistického Německa,« upozornil Zeman a nezapomněl poděkovat ruské straně za to, jaký podíl měla na osvobození nejen naší vlasti, ale celé Evropy.

Zkreslení dějin

Zmejevskij kritizoval, že podle něj v řadě evropských zemí včetně Česka dochází k pokusům o zkreslení dějin a zamlčuje se role Sovětského svazu při osvobození velké části Evropy. »Chtěl bych obzvlášť ocenit osobní přínos prezidenta České republiky Miloše Zemana k zachování historické pravdy,« řekl.

Místopředsedkyně ÚV KSČM a vedoucí kandidátka pro volby do Evropského parlamentu Kateřina Konečná (KSČM – Česká levice společně!).

Tento postoj ocenila i místopředsedkyně ÚV KSČM a vedoucí kandidátka pro volby do Evropského parlamentu Kateřina Konečná (KSČM – Česká levice společně!). »Jsem ráda, že se pan prezident nebojí ocenit památku těch, kteří se skutečně podíleli na celosvětovém míru. Ač se to bohužel příliš nenosí,« komentovala projevy obou státníků pro náš list Konečná.

»Chtěl bych u příležitosti 9. května, dne osvobození, ocenit účast prezidenta Miloše Zemana na slavnostním aktu a recepci na Velvyslanectví Ruské federace. Je to symbolické v době, kdy se část pravice snaží neustále rozdmýchávat protiruskou hysterii. Slova ‚nikdo nebude zapomenut, nic nebude zapomenuto‘ jsou velice důležitá. Vedle nezbytnosti boje s terorismem, který prezident ve svém projevu zmínil, bych výrazně upozornil na vzrůstající nebezpečí fašismu a auroritářství. To nesmí být podceňováno,« dodal pro Haló noviny místopředseda ÚV KSČM Stanislav Grospič, který na akci na ruském velvyslanectví rovněž nechyběl.

Remek, Vondráčková a další

Z dalších osobností se oslav zúčastnil i bývalý prezident Václav Klaus, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), první československý kosmonaut Vladimír Remek, někdejší ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, zpěvačka Helena Vondráčková, poslanci Miroslav Grebeníček a Ivo Pojezný (oba KSČM), fotograf Jadran Šetlík, pokořitel kanálu La Manche a slavný plavec Jan Novák či ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Rudá armáda nesla hlavní zátěž bojů proti nacistickému Německu a jeho spojencům. Od nacistické okupace osvobodila většinu území Československa, přičemž zde padlo přes 140 000 sovětských vojáků.

(pk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 75 hlasů.

(pk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


vival2
2019-05-09 18:52
Občanům a vojákům SSSR, Vám poděkování a lásku Vám, za záchranu
této civilizace, bohužel nikdo neví jak dlouho ještě.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.