Tradiční součástí oslav vítězství ve Velké vlastenecké válce byl v ruských městech i pochod Nesmrtelného pluku. V Moskvě se ho zúčastnil víc než milion lidí. FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO

Putin proti nestydatému lhaní o hrdinech východní fronty

Rusko si tradiční vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě připomnělo 74. výročí porážky nacistické třetí říše ve 2. světové válce.

Defilé 13 000 vojáků z tribuny sledoval prezident a nejvyšší velitel Vladimir Putin, ze zahraničních hostů byl podle ruských médií přítomen první kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Leteckou část přehlídky ruské velení kvůli nepříznivému počasí zrušilo.

Putin v projevu ke shromážděným vojskům obvinil nejmenované státy, že o hrdinech východní fronty »nestydatě lžou« svým dětem. »Dnes vidíme, jak v řadě států vědomě zkreslují válečné události a povyšují na modly přisluhovače nacistů, jak nestydatě lžou svým dětem a zrazují své předky,« prohlásil ruský prezident.

Starobylý ruský Kyjev

Rusko bude podle Putina pokračovat v posilování své branné moci, zůstává ale otevřeno »spolupráci s ostatními zeměmi v boji s terorismem, extremismem a neonacismem«. Podle ukrajinských novinářů ruský prezident řekl, že k porážce nacismu neocenitelným způsobem přispěla i »starobylá ruská města«, mezi nimiž jmenoval také Kyjev.

V čele kolony vojenských vozidel vjel na Rudé náměstí historický tank T-34, za nímž se přihlížejícím představily dobové americké tanky M3 Lee a Sherman, které byly za války nasazeny na východní frontu v rámci americké vojenské pomoci. Pak už následovala moderní vojenská technika včetně mobilních mezikontinentálních balistických raket Jars, tanků T-14 Armata, obrněných transportérů Bumerang nebo protiraketových střel S-400 a Buk-M.

Mezi novinkami letošní přehlídky byly podle ČTK nové obrněné osobní automobily Aurus, které od loňského roku používají nejvyšší představitelé Kremlu včetně Putina a ministra obrany Sergeje Šojgua.

Milionový Nesmrtelný pluk

Den vítězství, který Rusové na rozdíl od většiny Evropy slaví 9. května, si kromě Moskvy připomněli obyvatelé mnoha další ruských měst. Součástí oslav je i akce zvaná Nesmrtelný pluk, v níž ulicemi měst pochodují lidé s portréty svých blízkých, kteří padli nebo byli zraněni během 2. světové války. V moskevském pochodu, do kterého se podle organizátorů vydalo kolem milionu lidí, kráčel podle Kremlu i Putin s portrétem svého otce, který za války bojoval a byl zraněn u Leningradu.

Oslavy výročí válečného vítězství se konaly i na Ukrajině, kde občany v poselství pozdravil odstupující prozápadní pravicový prezident Petro Porošenko. Ten si naposledy kopl do Moskvy, když mj. mluvil o její snaze privatizovat si společné vítězství všech zemí protihitlerovské koalice.

Připomínka výročí vítězství nad nacismem má na Ukrajině ve srovnání s Ruskem ovšem výrazně odlišný – nesvobodný – charakter. V zemi je zakázáno využívat komunistickou symboliku, podle agentury Unian je smyslem ukrajinských oslav právě »napravovat (údajné) historické mýty vytvořené sovětskou a ruskou propagandou«. Oslavy se omezují na pietní akce na hřbitovech a u vojenských památníků, vojenská přehlídka jejich součástí není.

(rj)


(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2019-05-10 14:54
Dopis z Američany „osvobozené“ Plzně napsaný roku 1945: 1. Čs sbor
v SSSR Zvláštní oddíl: Hlášení o situaci v Plzni 17.5.1945 Skupina
ZO byla za úkolem dne 16.5.1945 v Plzni. Podáváme tímto toto hlášení
o situaci ve městě. Obyvatelstvo je rozhořčeno proti chování
americké armády a úřadů. Němci (vojsko) se volně pohybují, ne sice
přímo ve městě, ale jsou koncentrováni na okraji lesů, kde není
možná nějaká jejich kontrola. Němečtí důstojníci se vozí
americkými auty na výlety, taktéž vojsko je dopravováno auty. Němci
před očima Američanů ničí vozidla a všechny věci, které jsou
pozůstalostí po německé armádě. Zatím co obyvatelstvo strádá,
zajatci jsou velmi dobře zásobováni jídlem a cigaretami, policejní
ředitelství a Národní výbor zatýkají lidi, Američané jim je vezmou
a pustí domů. Na Němce a fašisty nesmí nikdo sáhnout jinak
Američané zakročují. V Plzni se nachází spousta tzv. špiček
Němců, Vlajkařů, fašistů, kteří sami utekli k Američanům a jsou
pod jejich ochranou. Informace podá policejní ředitelství v Plzni, Dr.
Krbec. Obyvatelstvo hromadně žádá příchod Svobodovy armády, nebo
Rudé armády. Svým přesvědčením se nikdo netají. Ze Škodovky byli
propuštěni zaměstnanci a na jejich místo dosazeni kolaboranti.
Fašisté a Vlajkaři dostávají kuráž a počínají vyhrožovat.
Jakékoliv zákroky ze strany policejních úřadů jsou znemožňovány.
Vyřiďte panu generálu Svobodovi, aby přišel do Plzně se svými
chlapci....
svaty_vaclav
2019-05-10 11:00
https://www.youtube.com/watch?v=zwYX410LNM0
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.