Ilustrační FOTO - Pixabay

Nové sankce proti Íránu, zbraně Saúdům

Kontroverzní americký prezident Donald Trump ve středu uvalil nové americké sankce na vývoz íránských průmyslových kovů a pohrozil dalšími kroky, pokud šíitský Írán zásadně nezmění své chování. A Francouzi mezitím vesele dodávají nové zbraně saúdskoarabským sunnitským vrahům.

Ohlášené opatření se dotkne íránského exportu železa, oceli, hliníku a mědi, které podle sdělení Bílého domu představují pro islámskou republiku kromě ropy největší zdroj exportních příjmů. Trump zároveň varoval ostatní státy, že »už nebude tolerovat, pokud budou ve svých přístavech přijímat íránskou ocel a další kovy«.

USA ve středu také varovaly Evropu, aby s Íránem neobchodovala. Jeden z poradců amerického prezidenta Tim Morrison řekl, že USA se rychle vypořádají s jakýmikoli pokusy evropských zemí podkopat tlak Washingtonu na Írán.

Německo, Francie a Británie přitom ve společném prohlášení vyzvaly Írán, aby nadále dodržoval jadernou dohodu z roku 2015. Tyto státy, jež patří k signatářům dokumentu, také odmítly jakékoli ultimátum ze strany Íránu.

Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arákčí přitom řekl, že Írán teprve připravuje jen postupné vypovídání dohody, zástupce šéfa íránské agentury pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí, že Írán chce spolu se světovými mocnostmi dohodu uvést znovu do chodu. »Naším cílem je ji posílit a umožnit jí znovu fungovat,« citovala ho íránská agentura IRNA.

Čína podobně jako Rusko neschvaluje americké sankce proti Íránu. Její ministerstvo obchodu oznámilo, že omezování prodeje íránské ropy zhorší situaci na energetickém trhu. Mluvčí čínského ministerstva řekl novinářům, že Čína bude práva svých firem hájit. Teherán a Peking jsou významní obchodní partneři.

Na obě strany

Jsou ale tací, kteří to hrají na obě strany. Loď Saúdské Arábie naložila v Le Havru na palubu francouzské zbraně včetně děl. Potvrdila to ministryně obrany Florence Parlyová s tím, že Francie nemá důkaz, že Rijád tyto zbraně použije v bojích v Jemenu. Server Disclose nedávno upozornil, že se francouzské zbraně prodávané Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům v Jemenu používají i proti civilistům, což je válečný zločin.

O chystaném novém nákladu zbraní informoval nyní znovu server Disclose, podle nějž v dodávce budou děla typu Caesar. Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 bojuje na straně jemenské vlády proti jemenským šíitským povstalcům, za nimiž stojí Írán coby regionální soupeř Saúdské Arábie.

Vedení vojenské rozvědky v dubnu přiznalo, že oddíly loajální (jemenské) vládě a podporované saúdskoarabskou armádou při postupu na jemenském území využívají 48 děl Caesar, jež vyrábí francouzská firma Nexter.

Parlyové doznání o naložení dalších zbraní vyvolalo protesty nevládních organizací. »Svědčí to o zatvrzelosti Francie, která této zemi (Saúdské Arábii) nadále dodává zbraně navzdory nepopiratelnému riziku, o němž francouzské úřady dobře vědí, že tyto zbraně budou použity proti civilistům,« sdělila ředitelka francouzské sekce organizace Human Rights Watch Bénédicte Jeannerodová.

Devět nevládních organizací, mezi nimi agentura sledující vyzbrojování, chtějí, aby byla ve Francii, podobně jako ve Švédsku, Británii a Nizozemsku, zřízena trvalá parlamentní komise pro kontrolu prodeje zbraní.

Liga pro lidská práva svolala na podvečer do Le Havru shromáždění. Má se konat poblíž nákladní rampy, u níž zakotví saúdskoarabská loď Bahrí janbu.

(rj)


(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-05-10 11:50
Pomalu není den kdy by americká administrativa nediktovala svým
"spojencům" co dělat mohou a co nesmějí. O Madurovi a Kimovi
jinak nemluví než jako o diktátorech. Není náhodou ten, který se
snaží diktovat úplně celému světu, sám diktátor a s ním i celý
jeho režim?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.