Představitelé Brna, Jihomoravského kraje a Generálního konzulátu RF se poklonili osvoboditelům.

Vzkaz z Brna: Připomínejte mladým, že je to může potkat taky

Připomínejte mladým, že je to může potkat taky, pokud zapomenou vlastní historii z bojů svých předků proti fašismu a nacismu. Když se některým autoritám podaří útrapy druhé světové války z hlav mladých tzv. vygumovat, mohou je přesvědčit k tomu, aby si válečné strádání v zájmu zisků kapitálu zopakovali.

Toto zaznělo 9. května na Den vítězství národů bývalého SSSR při pietní vzpomínce na zabité vojáky Velké vlastenecké války na Čestném pohřebišti Sovětské armády na Ústředním hřbitově v Brně.

Pietní vzpomínky na téměř 28 milionů sovětských občanů, kteří přišli o život za Velké vlastenecké války, dále na 144 000 mrtvých sovětských bojovníků padlých na území Československa, na 360 000 obětí z řad Čechoslováků a vůbec na válečné oběti další národů se tam zúčastnili veteráni a pamětníci osvobození od fašismu. Také brněnská primátorka Markéta Vaňková, představitelé Jihomoravského kraje, Univerzity obrany, občanských organizací, univerzit i škol a občané zejména ruského původu, kterých žije na Moravě na tři tisíce. Připomněli si velké výročí naší společné historie, kdy 74 let uplynulo od osvobození Moravy, Československa i celé Evropy od zhoubné ideologie nacismu.

Delegace zúčastněných položily věnce a kytice k pomníku rudoarmějce na Ústředním hřbitově v Brně, kde odpočívá přes 3600 vojáků Sovětské armády, kteří padli v dubnu 1945 při osvobozování jihu Moravy. Přítomní pak vyslechli ruské pásmo poezie v podání studentů Gymnázia ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku.

Nebojovali jsme proti německému lidu!

Generální konzul Ruské federace v Brně Alexandr Nikolajevič Budajev uvedl v projevu, jak si na válečných hrobech všímá uvedeného data narození a smrti vojáka. Většinou zemřeli ve svých dvaceti až pětadvaceti letech. »Můj otec šel do války ve svých 18 letech. Měl štěstí, válku přežil. Ale kolik takových lidí navždy zůstalo bez návratu domů zakopáno v půdě například na území Moravy? Je jedno, kdo padlý byl - Rus, Kazach, Uzbek, Ukrajinec, Bělorus, Čech, Moravan, Slovák nebo Rumun. Všichni stejně hrdinně bojovali proti nacismu, proti hnědému moru, zlu 20. století. Nebojovali jsme společně proti německému lidu. Bojovali jsme společně proti nacismu. Vždy to bereme jako naše společné vítězství. Přeji Moravě a celé České republice vždy mírové nebe,« zdůraznil generální konzul RF pro Moravu.

Primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS) řekla, že konec druhé světové války se zdá být mladé generaci doba dávno minulá. »Není tomu tak, je třeba neustále si připomínat příčiny a důsledky druhé světové války. Vzpomínat na 60 milionů jejích lidských obětí. Je nezbytné, abychom bojovali proti násilí a snažili se zajistit ochranu základních lidských práv a občanských svobod. Jen tak lze žít bez obav ve svobodné zemi. Vážíme si proto památky našich osvoboditelů,« připomenula primátorka Vaňková.

Pietní shromáždění završila panychida čili smuteční slavnost za padlé v podání pravoslavného kněze Jozefa Fejsaka a působivé literárně hudební pásmo Minuta ticha.

(vž)

FOTO – autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 59 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


baborj
2019-05-12 15:05
Také jsem vystoupením paní z ODS překvapen. Apolitické, pravdivé.
Ledy se zřejmě hnuly
hajek.jiri51
2019-05-11 14:20
To je po dlouhé době, kdy s něčím z dílny ODS bez výhrad sohlasím.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.