Vrtulník typu Mi-35. FOTO - wikimedia commons

Srbská vojenská přehlídka v Niši

Srbská armáda při přehlídce, která se konala ve městě Niš několik desítek kilometrů od hranic s uloupeným Kosovem, předvedla před zraky tisíců diváků modernizovanou výzbroj pořízenou v posledních letech. Přehlídka u příležitosti oslav výročí konce 2. světové války se v Niši konala poprvé, připomněla agentura APA.

Účastnilo se jí asi 4000 srbských vojáků a policistů, 300 vojenských vozidel a 40 letadel. Srbská armáda v posledních letech kupovala techniku v Rusku, tento týden do Srbska dorazily bojové vrtulníky typu Mi-35, které se také v Niši ukázaly veřejnosti. Podle agentury AP je pilotovali ruští letci.

»Toto vše má primárně sloužit k odstrašení útoku ze strany agresora,« řekl s pohledem určeným na jih (kde v Kosovu dlí i americká vojenská základna) srbský prezident Aleksandar Vučič. »Doufám, že armádu nebudeme muset proti nikomu použít,« dodal.

Srbský prezident Aleksandar Vučič. FOTO - wikipedia commons

Napětí mezi Srbskem a Kosovem, které v roce 2008 samovolně vyhlásilo na Bělehradu nezávislost, v poslední době vzrostlo. Obě strany se podle ČTK vzájemně obviňují z maření snah o usmíření. Srbsko, dlouholetý spojenec Ruska, kosovskou nezávislost neuznává, stejně jako minimálně polovina světového společenství.

Vojenská přehlídka se v Bělehradě konala naposledy v roce 2014. Vojenský analytik Aleksandar Radič ji označil za »finančně náročný počin sloužící politickým účelům«. Jde podle něho o drahou volební kampaň. Srbsko parlamentní volby čekají za necelý rok.

(rj)


(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-05-11 12:39
My jsme své srbské bratry, 2 krát podle zradili.. Jednou jako slouhové
pod taktovkou Zemana, opakovanš učinil i Venezuele,podruhé pod
germánskou taktovkou nenažraneho šišlavého Habsburga. Máme být na co
pyšní.
fronda
2019-05-11 11:40
To je skutečně nehorázné, jak americký režim vedený nabubřelými
diktátory Clintonem, Bushem a Obamou spolu se svými satelity ukradl
Srbsku území za cenu povraždění tisíců nevinných lidí. Je jasné,
že mezinárodní společenství v čele s Ruskem a ČLR na tento zločin
muselo reagovat.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.