Ilustrační FOTO - pixabay

»Nezapomeň na Oděsu«

V Moskvě se druhého května konalo shromáždění nazvané »Nezapomeň na Oděsu«. Levicové síly na něm přijaly rezoluci, jejíž text přinášíme.

Před pěti lety ukrajinští ultranacionalisté, kteří se od Oděsy stáhli z Kyjeva a Charkova, zablokovali v Domě odborů několik set protivníků moci, která vznikla v Kyjevě jako výsledek státního převratu. Budovu ostřelovali a házeli do ní lahve s hořlavou směsí, hasičům násilně nedali možnost konat jejich práci, ty, kdo vyskakovali okny, aby si zachránili život, surově bili, mlátili i zdravotníky, kteří se pokoušeli pomoci raněným.

Lidé umírali, když vyskočili z oken, udusili se dýmem, mnozí zemřeli po výstřelech. Masová vražda účastníků klidné akce protestu, lidí, kteří vystoupili proti fašismu, za národnostní rovnoprávnost a spojenectví s Ruskem, byla později nazvána »Oděskou Chatyní«. Tento

surový zločin ukrajinské úřady nedovolily seriozně vyšetřit, oficiální představitelé Kyjeva cynicky prohlašovali, že demonstranti jsou si smrtí vinni sami, dokonce že sami sebe podpálili.

V den pátého výročí oděské tragédie jsme se sešli v Moskvě, abychom uctili památku zemřelých a připomněli – lidé musí dělat všechno, aby se něco podobného nikdy neopakovalo. Považujeme »neobanderovštinu« za absolutní zlo, jehož projevy se musí setkávat s nulovou tolerancí. Vyzýváme ruské úřady a všechny lidi dobré vůle, aby nepřijímali ani ty nejmenší kompromisy s tímto zlem, nezahajovali žádné rozhovory s politiky, kteří toto zlo podporují.

Žádáme nové ukrajinské vedení, aby provedlo všestranné vyšetření oděské tragédie a přísně potrestalo viníky. Žádáme obnovení práv na svůj jazyk, svoji kulturu a účast v politickém procesu všech skupin obyvatelstva Ukrajiny, mezi nimi i těch lidí, kteří podporují ideu Ruského světa, tedy obnovení rusko-ukrajinského bratrství.

Jsme přesvědčeni, že Rusko musí chránit ruské lidi a to všemi potřebnými prostředky. Nelze dopustit, aby se obyvatelé Oděsy necítili chráněni. Jsme za poskytnutí ruského občanství těmto lidem, za právo, aby mohli vytvořit autonomii. Kritériem ruské politiky vůči Ukrajině nemůže být počet setkání a rozhovorů, ale plná obnova občanských i politických práv ruského a ruskojazyčného obyvatelstva, uzavřeli účastníci.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 49 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-05-12 22:43
Další ze zvěrestev se společným "výsledkem": mlčení a
mlžení. Jako to sestřelené letadlo. Další případ: Když jsem se
dozvěděl, že před "majdanem" bydlel pozdější europoslanec
Jaromír Štětináč v hotelu, ze kterého se tu noc střílelo a
zabíjelo, tak jsem se jej na tehdejším jeho předvolebním slibováním
zeptal: "co se tam opravdu stalo, kdopak to z hotelu střílel?"
Odpověděl, že tvrdě spal. Signatář smlouvy s STB se prostě vyzná.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.