Ilustrační FOTO - pixabay

Myši vládnou parlamentu

Členové britského parlamentu se potýkají se zapeklitým problémem, který jim otravuje politický život. A konec je v nedohlednu.

Tentokrát není řeč o brexitu, ale o drzých myších, které obývají Westminsterský palác a které neváhají běhat po stolech za bílého dne, napsala agentura Bloomberg.

Myši jsou ke spatření též v parlamentních kavárnách a barech, kde si budují pelechy ze starých papírů. Problém přetrvává roky, přestože úřady vynaložily stovky tisíc liber, aby jej vyřešily.

»Skoro každý už tu viděl, jak běhají kolem a dělají si disco,« řekla labouristická poslankyně Thangam Debbonaireová. Na hlodavce narazila i v kavárně v Dolní sněmovně, když s sebou měla návštěvu. »Když jsme jedli koláč, myš mi přeběhla po noze a pak si jednoduše sedla a začala se cpát drobky. Nebyla vůbec plachá,« uvedla poslankyně.

Na myši narazili i další zákonodárci. »Před několika lety jsem přišel do kanceláře a členové mého týmu stáli na stolech a křičeli. Prostory jsme pak museli na několik dní opustit,« uvedl konzervativní poslanec Robert Halfon. Od doby, co se myši prokousaly krabicí s čajem, prý raději nenechává v kanceláři jídlo ani prázdné kelímky od kávy v koši.

Příslušné úřady ve finančním roce 2017-2018 vydaly na boj s myšmi, moly, krysami a dalšími nezvanými obyvateli parlamentu 119 000 liber (3,6 milionu Kč). Deratizace se týkala jak Westminsterského paláce z 19. století, tak dalších, novějších budov.

Krom hygienických a zdravotních dopadů výskytu myší také hrozí, že hlodavci překousají elektrické kabely, čímž se zvyšuje riziko požáru viktoriánské budovy. Ta i tak potřebuje velké opravy. Poslanci se patrně postěhují uprostřed příštího roku.

Vedle myší bojuje správa parlamentu i s moly, kteří ohrožují čalounění starého nábytku a historické koberce. »Bojím se, že kdybych v této komoře zasedal ještě dlouho, postavil bych se a zjistil, že mám z oblečení krajku,« uvedl loni člen Sněmovny lordů Richard Gilbey.

Vedení parlamentu uvedlo, že situaci zhoršuje blízkost řeky Temže a současné práce na budově.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.