Tel Aviv. Ilustrační FOTO - pixabay

Písničková soutěž v Izraeli budí kontroverze

V Tel Avivu se zítra uskuteční první semifinále 64. ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize.

Soutěž se letos koná v Izraeli, protože loni s písní Toy vyhrála izraelská zpěvačka Netta Barzilaiová. Izraelské pořadatelství od samého počátku budí kontroverze a podle kritiků chce Izrael odvést pozornost od násilí v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu. Hnutí prosazující bojkot Izraele (BDS – Boycott, Divestment and Sanctions Movement) vyzvalo k bojkotu letošního ročníku soutěže kvůli násilí Izraele vůči Palestincům. Podobně proti soutěži vystoupili také palestinští umělci z Gazy, kteří vyzvali soutěžící k bojkotu s tím, že loni izraelští vojáci na hranici s Pásmem Gazy v květnu usmrtili 60 Palestinců ve stejný den, kdy Izrael vyhrál Eurovizi, píše agentura AP. V lednu asi 50 britských celebrit včetně rockerů Petera Gabriela a Rogera Waterse vyzvalo stanici BBC, aby usilovala o změnu místa konání soutěže.

Hnutí BDS vede nenásilnou kampaň inspirovanou aktivismem v Jihoafrické republice v době apartheidu. Cílem BDS je přimět Izrael, aby ukončil okupaci palestinských území, přiznal arabské menšině žijící v Izraeli stejná práva jako izraelským Židům a dal palestinským uprchlíkům právo návratu. Loni novozélandská popová hvězda Lorde zrušila cestu do Izraele a argentinský fotbalový tým, včetně Lionela Messiho, odřekl přátelský zápas proti Izraeli, připomíná agentura Reuters.

Izraelská vláda původně usilovala o to, aby se Eurovize konala v Jeruzalémě. Nakonec po odmítnutí od vedení Eurovize se organizátoři museli rozhodnout pro Tel Aviv. Většinou se Eurovize koná v hlavních městech zemí, které soutěž pořádají. Status Jeruzaléma je ale z pohledu většiny mezinárodního společenství velmi sporný. Izraelská vláda sice považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město státu, ale Palestinci usilují o to, aby se východní Jeruzalém, který Izrael okupoval za války v roce 1967, stal hlavním městem budoucího palestinského státu.

Vítěze Eurovize budou ze 41 zemí volit televizní diváci a odborná porota. Podle pravidel ale nemohou diváci hlasovat pro zástupce své země. Největším favoritem bookmakerů je letos podle izraelského listu Haarec Nizozemsko, následují Rusko a Itálie. ČR bude reprezentovat popová kapela Lake Malawi se zpěvákem Albertem Černým.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.